• 2014-02-26

Jarosław Iwaszkiewicz bohaterem Big Book Festivalu

Bohaterem bloku Giganci Literatury podczas drugiej edycji Big Book Festivalu (14 i 15 czerwca) będzie Jarosław Iwaszkiewicz. 20 lutego przypadła 120. rocznica urodzin autora, zaś 2 marca miną 34 lata od jego śmierci.

Big Book Festival – logo (źródło: materiały prasowe)

Big Book Festival – logo (źródło: materiały prasowe)

Podczas festiwalu zaplanowano kilka wydarzeń poświęconych twórczości i postaci pisarza. W sobotę 14 czerwca od godz. 18.00 aż do północy będzie odbywał się maraton czytania utworów Iwaszkiewicza. Podobnie jak zeszłoroczny maraton Mrożek na językach i tym razem akcja będzie miała miejsce w przestrzeni miasta i będzie otwarta dla publiczności, a utwory Iwaszkiewicza nieprzerwanie przez sześć godzin czytać będą znakomici aktorzy, muzycy, sportowcy i dziennikarze.

W niedzielę 15 czerwca w samo południe rozpocznie się Literacki retropiknik na Stawisku, w dawnym domu autora. Uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w grach i zabawach plenerowych, nawiązujących do tych, jakie uprawiali niegdyś goście pisarza, a także do udziału w spotkaniach zorganizowanych w różnych częściach domu. Wydarzenie organizowane jest wspólnie z muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Podczas Big Book Festivalu zaprezentowane zostaną najsłynniejsze adaptacje filmowe prozy Iwaszkiewicza oraz wybór archiwalnych kronik filmowych z udziałem pisarza, ukaże się także specjalna publikacja Spotkać Iwaszkiewicza. Znajdą się w niej wywiady z osobami związanymi z autorem, a także opracowane po raz pierwszy dokumenty z prywatnego archiwum.

Big Book Festival/Duży Festiwal Książki odbędzie się w Warszawie po raz drugi. Towarzyszy mu hasło Tyłem do przodu! Na dwa dni czas przeszły połączy się z przyszłością, a staromodne wartości z nowoczesnością. Wiele spotkań, warsztatów, rozmów, akcji i gier pozwoli spróbować postępowości w starym stylu, a twórcy festiwalu będą przekonywać, że bycie nowoczesnym to niekoniecznie gnanie do przodu za wszelką cenę. 14 i 15 czerwca w Warszawie spotka się ponad 100 twórców, m.in. z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych. W programie festiwalu są różnorodne bloki wydarzeń, m.in.:

  • Tranzyt – seria spotkań nawiązujących do 25-lecia transformacji demokratycznej,
  • Taka piękna historia – spotkania prezentujące literaturę historyczną,
  • Świat i ludzie – seria wydarzeń prezentujących literaturę non-fiction,
  • Miasto kobiet – spotkania prezentujące pisarki i literackie przedstawienia spraw kobiet
  • Tylko dla małych – seria zajęć edukacyjnych dla dzieci i rodzin.

Wszystkie wydarzenia są otwarte i bezpłatne dla publiczności.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kultura nie boli. Impreza powstaje we współpracy z kilkudziesięcioma partnerami publicznymi, instytucjonalnymi i biznesowymi, m.in. Muzeum Literatury, Wydawnictwem Literackim, ICM – Uniwersytet Warszawski, Ośrodkiem KARTA, Fundacją Heinricha Bölla, Fundacją Obywatelskiego Rozwoju. Festiwal powstaje przy wsparciu środków MKiDN oraz m.st. Warszawy.

Pełny program wydarzenia zostanie ogłoszony w maju.

Big Book Festival
14 i 15 czerwca 2014 roku
Warszawa

Dodaj komentarz