• 2014-02-26

Anna Frank – lekcja historii w Teatrze

Monodram Anna Frank, inaugurujący nowy teatralny projekt edukacyjny, zostanie wystawiony na scenie Teatru Studio Buffo już 13 marca w Warszawie.

Monika Majewska jako Anna Frank, fot. Jan Waćkowski (źródło: mat. prasowe)

Monika Majewska jako Anna Frank, fot. Jan Waćkowski (źródło: mat. prasowe)

13 marca po raz pierwszy na deskach warszawskiego Teatru Studio Buffo będzie można zobaczyć niezwykły spektakl, stworzony na podstawie jednego z najważniejszych utworów literatury Holocaustu – Dziennika Anny Frank. Monodram pt. Anna Frank to niepowtarzalna lekcja historii w teatrze, która na długo pozostanie w pamięci każdego widza.

Sztuka jest adaptacją pamiętnika 13-letniej Żydówki, która lata 1942-1944 spędziła, ukrywając się przed nazistami okupującymi Holandię w niewielkiej oficynie w centrum Amsterdamu. Wpisy w dzienniku kończą się w momencie ujawnienia kryjówki rodziny Franków. Wszyscy trafiają do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen, w którym na początku 1945 r. piętnastoletnia Anna umiera na tyfus.

Dziennik Anny Frank to niezwykłe świadectwo wojny i Holocaustu ukazane oczami nastolatki. Anna opisuje udrękę życia w izolacji i ciągłym poczuciu zagrożenia, ale również rozterki zwyczajnej, nastoletniej dziewczyny. Wspomnienia w formie listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty ukazują dziewczęce marzenia, pierwsze uniesienia i rozczarowania miłosne oraz zwykłe problemy dnia codziennego. Historia Anny Frank szczególnie mocno dociera do współczesnej młodzieży, której z perspektywy opowieści rówieśniczki łatwiej jest zrozumieć tragizm Holocaustu i II wojny światowej.

Anna Frank to teatralny projekt edukacyjny przygotowany głównie dla uczniów gimnazjów i liceów, mający na celu popularyzację Dziennika Anny Frank jako wyjątkowego utworu literatury Holocaustu. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie Parlamentarnego Zespołu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych, zgodę Fundacji im. Anny Frank w Bazylei, a także zostało objęte honorowym patronatem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W ramach projektu nauczyciele, którzy wraz ze swoim uczniami wybiorą się na spektakl, otrzymają również specjalnie opracowane scenariusze lekcji związane z tematyką Holocaustu, wykluczenia i tolerancji. Przygotowano dwa scenariusze lekcji odpowiednie do przeprowadzenia zajęć z wiedzy o kulturze, historii, lekcji języka polskiego, a także godziny wychowawczej.

Adaptację Dziennika przygotowała reżyserka spektaklu Julia Kotarska-Rekosz, w roli Anny Frank występuje Monika Majewska. Producenci sztuki – firma Tito Productions oraz Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz zapraszają grupy szkolne wraz z opiekunami na spektakle do Teatru Studio Buffo.

Anna Frank – monodram:
13 marca 2014 roku
ul. Konopnickiej 6, Studio Buffo
Warszawa

Dodaj komentarz