• 2014-02-25

Paweł Jarodzki z obrazem umiarkowanego ryzyka we Wrocławiu

Od 26 lutego w Galerii Fundacji im. Sigmara Polke we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę rysunków Pawła Jarodzkiego pt. Obraz umiarkowanego ryzyka.

Autor pracy: Paweł Jarodzki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Paweł Jarodzki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncepcyjny ryzykant, cyniczny komentator rzeczywistości, czujny obserwator, współzałożyciel legendarnej grupy Luxus, a wreszcie malarz i rysownik Paweł Jarodzki zaprezentuje premierową serię rysunków w nowopowstałej Galerii Fundacji im. Sigmara Polke. W jego obrazkowej wizji świata optymizm przeplata się z ironią, brutalność z zabawną prowokacją – artysta wnikliwie bada społeczną przestrzeń, w której nie obowiązuje tabu.

Artysta znany z wytrawnego języka i takich haseł jak In Art We Trust / Tylko sztuka cię nie oszuka czy Kto nie kupuje ten nie je w swoich pracach komentuje otaczającą go rzeczywistość. Inspiruje go codzienność, polityka, gazety, ulica i telewizja, jest również wielkim fanem pop artu. Charakterystyczne dla jego prac jest użycie technik szablonowych, w których operuje estetyką kiczu i radosną, artystyczną prowokacją. Rysuje i maluje na każdym nadającym się do tego podłożu: starych obrazach, płytach blaszanych lub pilśniowych, tekturze i papierze. Rysunki złożą się na publikację artysty pt. Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

Paweł Jarodzki (ur. 1 maja 1958) wrocławski malarz, grafik, rysownik, autor komiksów, scenografii, tekstów i działań performatywnych. Obecnie jako profesor prowadzi pracownię multimediów i rysunku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, jest również kuratorem programu BWA Wrocław.

W latach 80. był współzałożycielem magazynu, a potem grupy Luxus, której członkowie tworzyli sztukę popartowską, łatwą i prostą w odbiorze, przeciwstawiającą się stanowczo sztuce akademickiej. Od 1987 Jarodzki zaczął wystawiać także indywidualnie. Prezentował złotą armię ogrodowych krasnali w Galerii Zderzak (1998), wprowadził też do emisji własne banknoty Sztuki. W 2009 roku w warszawskiej Zachęcie odbyła się retrospektywna wystawa jego twórczości pt. Najlepsze. Ponadto uczestniczył m.in. w wystawach: Neuropa INC. Sztuka wobec korporacyjnego przejmowania miejsc publicznej ekspresji (w Polsce) (2003) oraz Malarstwo polskie XXI w. (2006).

Kuratorka: Joanna Stembalska
Organizator wystawy: Galeria Fundacji im. Sigmara Polke

Obraz umiarkowanego ryzyka. Wystawa rysunków Pawła Jarodzkiego
Wernisaż: 26 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 7 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Galeria Fundacji im. Sigmara Polke
Sky Tower, poziom 1
ul. Powstańców Śląskich 2-4
Wrocław

Dodaj komentarz