• 2014-02-25

Jakubik i Tymański zapalą blanty na Klamrze

Wyjątkową premierę przygotował toruński festiwal teatru alternatywnego Klamra, którego 22 edycja odbędzie się w dniach 8-15 marca. Arkadiusz Jakubik i Tymon Tymański ze swoją formacją Jazz Out wystąpią w Toruniu ze spektaklem Paląc blanty z UFO.

Tymon Tymański (źródło: mat. prasowe)

Tymon Tymański (źródło: mat. prasowe)

Co się stanie gdy nagrodzony na festiwalu w Gdyni aktor i wokalista rockowego Doktora Misio zetknie się z współtwórcą muzyki jassowej i filmu Polskie gówno? Powstanie wyjątkowy spektakl balansujący na granicy performance, koncertu i teatru. Mowa oczywiście o Paląc blanty z UFO, który będzie miał polską premierę 9 marca 2014 na 22. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra. Tekst autorstwa Tymańskiego opowiada o słynnym pianiście jazzowym Theloniousie Monku.

Pierwowzorem tego performance scenicznego jest występ, do którego doszło kilka miesięcy temu w Gdańsku, kiedy to w nieformalnej atmosferze jednorazowej prezentacji Jakubik i Tymański postanowili zabawić się w czytanie-granie tekstu Paląc blanty z UFO. Sukces wydarzenia przyniósł decyzję o przemienieniu go w bardziej trwałą formę sceniczną, która swoją premierę będzie miała właśnie w Toruniu.

Kim był główny bohater spektaklu, amerykański pianista jazzowy i kompozytor Thelonious Monk?

Monk należał do grupy muzyków skrajnie niekonwencjonalnych. Sam nauczył się obsługi instrumentu i to w wieku zaledwie sześciu lat, uczęszczał do szkoły muzycznej, ale jej nie ukończył. Stylistyka, którą udało mu się wypracować jest antyakademicka, nawet Miles Davis mówił, że z Monkiem nie dało się grać dlatego, że był zbyt wyrazisty. Monk grał, jakby był obłąkańcem, który przez przypadek po raz pierwszy w życiu usiadł za klawiaturą. I szuka, i znaleźć nie może. Jego gra przypomina uderzanie, karcenie instrumentu za nieposłuszeństwo – pisał Piotr Jagielski w tekście Thelonious Monk – taniec najedzonego niedźwiedzia.

Kim są główne postaci toruńskiej premiery? Arkadiusz Jakubik to aktor i muzyk, dwukrotnie nagrodzony za swoje role na festiwalu w Gdyni i uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orły. Tymon Tymański to bezdyskusyjnie jedna z największych osobowości polskiej sceny muzycznej. Znany przede wszystkim jako kompozytor, multiinstrumentalista, autor tekstów i twórca zespołów (Miłość, Kury, Trupy, Czan, The Transistors). Jazz Out to nowa grupa jazzowa Tymona Tymańskiego, będąca kolejnym etapem powrotu muzyka do kontrabasu, który wraz z basem były instrumentami na jakich zaczynał swoją muzyczną wędrówkę po scenach polskich klubów.

Arek Jakubik, Tymon Tymański i Jazz Out

Paląc blanty z UFO

autor: Tymon Tymański
reżyseria i scenariusz: Arkadiusz Jakubik
W rolach głównych: Tymon Tymański, Arkadiusz Jakubik
Muzyka: Thelonious Monk, Tymon Tymański

22. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA 2014
od 8 do 15 marca 2014 roku
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu

Dodaj komentarz