• 2014-02-25

Penderecki poprowadzi Orkiestrę Leopoldinum

Już 2 marca w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się koncert Orkiestry Leopoldinum, którą poprowadzi sam Maestro Krzysztof Penderecki.

Leopoldinum, fot. Bogusław Beszłej (źródło: mat. prasowe)

Leopoldinum, fot. Bogusław Beszłej (źródło: mat. prasowe)

Słowo autorytet pochodzi od łacińskiego wyrazu tłumaczonego jako powaga, znaczenie. Dziś toczy się wiele dyskusji nad faktyczną potrzebą posiadania autorytetu, uważania kogoś za wzór do naśladowania. Czy rzeczywiście żyjemy w czasach, gdzie panuje pewien deficyt moralnych wzorów? Nie będziemy tego oceniać. Jednak Ci, którzy takie wzorce posiadają, mając okazję spotkać swoje autorytety osobiście, czują się niezmiernie szczęśliwi.

Tak było z Krzysztofem Pendereckim. Jego Chaconne na orkiestrę smyczkową jest ostatnim ogniwem Polskiego Requiem, dzieła poświęconego pamięci ważnym dla kompozytora osobom lub wydarzeniom. Poszczególne części zostały napisane z okazji odsłonięcia pomnika stoczniowców zamordowanych przez komunistów, uroczystości pogrzebowych prymasa Polski – kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dedykacje kolejnych odnosiły się do znaczących wydarzeń w historii naszego kraju: powstania warszawskiego, mordu na oficerach polskich w Katyniu, powstania w getcie warszawskim, kanonizowania Maksymiliana Kolbe. Każde z nich dotykało kompozytora osobiście, wiązało się z jego własnymi przeżyciami. Chaconne powstało dwadzieścia pięć lat po napisaniu pierwszej Lacrimosy, na wieść o śmierci, która wstrząsnęła dużą częścią naszego świata, śmierci jednego z największych autorytetów XX wieku – papieża Jana Pawła II. W programie koncertu znalazły się również inne dzieła Pendereckiego, jak Serenada na smyczki czy Sinfonietta nr 2; usłyszymy również melodyjną Serenadę E-dur Antonina Dvořáka. Za pulpitem dyrygenckim Filharmonia Wrocławska gościć będzie samego Krzysztofa Pendereckiego.

Koncert Orkiestry Leopoldinum

Krzysztof Penderecki – dyrygent
Michel Lethiec – klarnet
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Program
K. Penderecki – Serenada na smyczki, Sinfonietta nr 2, Chaconne in memoriam Giovanni Paolo II
A. Dvořák – Serenada E-dur op. 22

2 marca 2014 r., godz. 18.00
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 19
sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej

Dodaj komentarz