• 2014-02-25

Blackmore’s Night – jedyny koncert w Polsce

28 sierpnia formacja Blackmore’s Night wystąpi na jedynym polskim koncercie w ramach europejskiego tournée Summer Tour 2014, który odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Blackmore's Night (źródło: mat. prasowe)

Blackmore's Night (źródło: mat. prasowe)

Zespół, na czele którego stoją Ritchie Blackmore (ex-Deep Purple i Rainbow) i jego żona Candice Night, od lat tworzy muzykę inspirowaną renesansowym folk rockiem. Blackmore’s Night na swoim koncie mają osiem albumów studyjnych z czego ostatni zatytułowany Dancer & the Moon został wydany w czerwcu 2013 roku.

Ritchie Blackmore to niewątpliwie jeden z największych światowych gitarzystów. Krytycy muzyczni nigdy nie mieli podstaw aby wątpić w jego silną pozycję jako kompozytora i znakomitego instrumentalisty. Wystarczy przypomnieć takie kompozycje jak: Black Night, Strange Kind Of Woman, Child In Time czy Smoke On The Water, które powstały za czasów świetności zespołu Deep Purple z Blackmorem w składzie, albo fakt, że koncertował on z Royal Philharmonic Orchestra w Royal Albert Hall w Londynie, a w 1984 roku w Japonii zagrał z Japońską Orkiestrą Symfoniczną adaptację dziewiątej Symfonii Beethovena. Artysta zawsze miał słabość do średniowiecznej i renesansowej muzyki, ale w czasach współpracy z Deep Purple i Rainbow jego preferencje musiały ustąpić ogólnie przyjętym zasadom muzyki rockowej. Sytuacja zmieniła się kiedy gitarzysta założył zespół Blackmore’s Night.

Początki zespołu sięgają przełomu lat 80 i 90. ubiegłego wieku kiedy Candice Night, pracująca wówczas w nowojorskiej stacji radiowej i będąca równocześnie fanką Rainbow, poprosiła Blackmore’a o autograf… Wspólne życie rozpoczęli w 1991 roku a muzyka z epoki Renesansu była wówczas jedną z ich największych pasji. W 1995 roku podczas nagrywania przez zespół Rainbow albumu Stranger in Us All (na który Night napisała część tekstów, a także nagrała chórki), para skompletowała materiał na pierwszy wspólny album. I tak w 1997 roku powstał projekt, którego nazwa stanowiła grę słów od nazwisk dwójki najważniejszych muzyków biorących w nim udział – Blacmore’s Night. Do współpracy zaprosili muzyków sesyjnych. Ich debiutancki album Shadow of the Moon był olbrzymim muzycznym sukcesem. Na kolejnych płytach, a zwłaszcza albumie Fires at Midnight, w brzmienie muzyki wkradało się coraz więcej rockowych partii gitarowych, ale zespół nadal utrzymywał obrany kierunek jakim był folk rock.

Blackmore’s Night tworzy niezwykłą muzyczną mieszankę, w której melodie rodem z XVI wieku osadzone są w nowoczesnej, przebojowej oprawie i podane ze swadą godną rockowego wirtuoza. Ta specyficzna muzyka zdobyła wielu fanów – album Shadow Of The Moon pozostawał na niemieckiej liście przebojów aż przez 17 tygodni a w Japonii uzyskał status złotej płyty. W ciągu minionych lat występowali w wielu krajach obierając na miejsce koncertów historyczne budynki jak na przykład zamki czy opery i głównie przed publicznością ubraną w kostiumy z epoki… W 2003 roku zagrali m.in. w Kopalni Soli w Wieliczce. Zespół jest na tyle popularny, że zainspirował wiele tzw. zespołów-tributów jak na przykład Renaissance Night, the Italian Morning Star czy Midnight.

Blackmore’s Night – skład:

Ritchie Blackmore – gitary, mandolina, domra, lira korbowa
Candice Night – wokal, piszczałki, szałamaja, tamburyn, rauschpfeife,

oraz

Bard David of Larchmont (David Baranowski) – klawisze
Earl Grey of Chimay (Mike Clemente) – gitara basowa, mandolina, gitara rytmiczna
Troubadour of Aberdeen (David Keith) – perkusja
Lady Kelly De Winter (Kelly Morris) – róg, wokale
Scarlet Fiddler (Claire Smith) – skrzypce

Kiedy: 28 sierpnia 2014 roku
Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

Dodaj komentarz