Widok Krakowa zainauguruje cykl Poeci i ich miasta w Madrycie

12 marca o godzinie 19.00 w Audytorium Casa del Lector w Madrycie odbędzie się pokaz filmu Widok Krakowa w reż. Magdaleny Piekorz w wersji hiszpańskiej. Projekcja zainauguruje cykl Poeci i ich miasta, a gościem honorowym wieczoru będzie sam Adam Zagajewski.

„Widok Krakowa”, reż. Magdalena Piekorz, fot. Michał Sosna (źródło: materiały prasowe)

„Widok Krakowa”, reż. Magdalena Piekorz, fot. Michał Sosna (źródło: materiały prasowe)

Wprowadzeniem do pokazu będzie rozmowa poety z Mercedes Monmany, hiszpańską krytyczką literatury, na temat percepcji dzieł Zagajewskiego w Hiszpanii. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w Madrycie. Producentem polskiego odcinka serii City (W)rites – Widok Krakowa jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a realizację zdjęć wspierała Krakow Film Commission.

Oglądając Widok Krakowa w reż. Magdaleny Piekorz widzowie udadzą się w filmową podróż po Krakowie oraz Małopolsce wraz z wybitnym krakowskim poetą, Adamem Zagajewskim, który wcielił się w rolę przewodnika. Poeta pokaże swój literacki Kraków, mistrzów, ulubione miejsca, znajomych literatów, a także opowie o swej drodze twórczej oraz literaturze polskiej. W filmie przywołani zostali najwięksi twórcy związani z Krakowem, m.in.: Stanisław Wyspiański, Tadeusz Kantor, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska oraz Czesław Miłosz.

Obraz Magdaleny Piekorz ukazuje literackie oblicze Krakowa, który w ubiegłym roku otrzymał prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO, dołączając tym samym do elitarnej grupy sześciu ośrodków wcześniej odznaczonych tym tytułem (Edynburg, Melbourn, Iowa City, Dublin, Reykjavik i Norwich).

Projekt powstał we współpracy z międzynarodowym koordynatorem serii Owenem W. Thompsonem (producentem m.in. Labityntu Fauna w reż. Guillermo del Toro) oraz hiszpańskimi agencjami producenckimi Uhura Films oraz Flamenco Films odpowiadającymi za międzynarodową dystrybucję i promocję filmu.

Film jest pierwszym na świecie zrealizowanym w ramach projektu City (W)rites, mającym na celu promocję literackich stolic Europy. Wybrany pisarz staje się przewodnikiem po literackim życiu regionu oraz miasta, w którym żyje. Po Barcelonie widzów oprowadzi Eduardo Mendoza, po Berlinie – Ingo Schulze, po Kopenhadze – Soren Ulrik Thomson, po Dublinie – John Banville, po Lizbonie – Gonçalo Tavares, po Londynie – Peter Ackroyd, po Madrycie – Antonio Gomez-Rufo, po Paryżu – Alfredo Bryce Echenique, po Pradze – Ivan Klima, po Petersburgu – Tatiana Tolstaya, a po Sztokholmie – Mari Jungstedt.

Adam Zagajewski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych współczesnych polskich poetów na świecie; należy także do najczęściej tłumaczonych poetów i eseistów polskich. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród międzynarodowych, w tym Prix de la Liberté (1987), Nagrody Vilenica (1996), Nikolaus Lenau Preis (2000), Nagrody Tomasa Tranströmera (2000) i Neustadt Prize (2004). W roku 2002 został przyjęty w poczet Bawarskiej Akademii Sztuki i Literatury. W grudniu zeszłego roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Magdalena Piekorz to absolwentka reżyserii Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Scenarzystka, reżyser filmowy i teatralny, doktor sztuki filmowej. Zrealizowała siedem filmów dokumentalnych. Pierwszy – Dziewczyny z Szymanowa – nagrodzono Brązowym Lajkonikiem na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie. Franciszkanski spontan otrzymał Nagrodę Honorową Jury na II Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie, a Przybysze – Grand Prix Festiwalu Euroshorts ’99. Wszystkie wyemitowała telewizyjna Jedynka w cyklu Czas na dokument. Od kilku lat realizuje filmy zagranica. Najpierw Znaleźć, pochować – film o kobietach w Bośni, które czekają na wiadomość o bliskich po wojnie w byłej Jugoslawii, potem Piemonte – opowieść o miasteczku na Istrii, w którym mieszka tylko jeden człowiek, a ostatnio Chicago – serial dokumentalny dla telewizji TVN (współreżyseria, 25 odcinków). Sławę przyniósł jej film fabularny Pręgi, zrealizowany według scenariusza Wojciecha Kuczoka. W 2011 roku na Festiwal w Opolu przygotowała koncert Panna Madonna Legenda Tych Lat poświęcony twórczości Ewy Demarczyk.

Widok Krakowa w Madrycie – inauguracja cyklu Poeci i ich miasta
12 marca 2014 roku, godz. 19.00
Audytorium Casa del Lector w Madrycie

Dodaj komentarz