• 2014-02-24

Rajmund Ziemski malarsko w DAP

Od 25 lutego w Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Rajmunda Ziemskiego prezentującą malarstwo z lat 60.

Rajmund Ziemski, „Pejzaż”, 1969, akryl na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rajmund Ziemski, „Pejzaż”, 1969, akryl na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rajmund Ziemski urodził się 30 sierpnia 1930 roku w Radomiu. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, następnie zaś podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w roku 1955 otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Po trzech latach aspirantury został asystentem prof. Jana Cybisa. Pierwszą znaczącą wystawą, w jakiej brał udział, była słynna ekspozycja w warszawskim Arsenale (1955), będąca przełomową prezentacją sztuki młodych artystów zbuntowanych przeciwko obowiązującej wówczas doktrynie socrealizmu.

Z Akademią Sztuk Pięknych związał się na stałe, przechodząc długą drogę zawodową nauczyciela akademickiego. W 1983 uzyskał stopień profesora nadzwyczajnego, a w 1990 profesora zwyczajnego. Na Wydziale Malarstwa ASP prowadził samodzielną pracownię, kształcąc wielu zdolnych i znanych dzisiaj artystów malarzy. Obok pracy pedagogicznej zaangażowany był w pracę społeczną w Związku Polskich Artystów Plastyków, pełniąc wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. na przełomie lat sześćdziesiątych przez dwie kadencje sekretarza generalnego ZPAP.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Jedną z tych, które cenił sobie najwyżej, była Nagroda im. Jana Cybisa przyznana artyście w roku 1978. Najważniejsza jednak dla Rajmunda Ziemskiego była własna twórczość – o jego aktywności na tym polu świadczy duża liczba wystaw indywidualnych, a także uczestnictwo w wielu pokazach zbiorowych. Zmarł 5 sierpnia 2005 roku.

Rajmund Ziemski, malarstwo – lata 60.
Wernisaż: 25 lutego 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 16 marca 2014 roku
Galeria Domu Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11A
Warszawa

Dodaj komentarz