• 2014-02-24

Piotr Jakub Migza – po prostu Malarstwo

Od 1 marca w Galerii Promocji Młodych Antresola w Częstochowie będzie można oglądać wystawę pt. Piotr Jakub Migza. Malarstwo.

Piotr Jakub Migza, z cyklu „Dygitalizacje Annonymous”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Jakub Migza, z cyklu „Dygitalizacje Annonymous”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta malarz, jednocześnie krytyk, który pisze z głęboką refleksją poświęconą sztuce własnej i sztuce w ogóle. Jego autoanaliza odnosi się do warsztatu artystycznego:

Czy ten kolor tu pasuje? Czy ta forma jest odpowiednio wyważona? Jaki rodzaj kompozycji zastosować – otwarty, czy zamknięty? Czy obrazy, które maluję są tymi, które mogą się podobać odbiorcy?” Jako kluczową kategorię dla własnej twórczości przyjął doświadczenie. I jeszcze credo zaczerpnięte z wypowiedzi Jana Cybisa: W artyście powinien istnieć jak gdyby wewnętrzny kompas, który nie pozwala mu się zgubić, kiedy już nie zna zupełnie drogi. Nie zapomina wagi tych słów: Wielokrotnie powtarzałem sobie to zdanie trwając przy swoim, tworząc obrazy, które zachęcają, by je penetrować, dotykać, wąchać, polubić lub nienawidzić. I takie właśnie są moje obrazy – malowane techniką prima jeszcze przez długi czas po trwałym wyschnięciu potrafią wydzielać zapach oleju.

Piotr Jakub Migza maluje cyklami, często dwutorowo. Oprócz cyklów Autoportrety, Czaszki i Figuracje, najnowszym, który powstaje jest cykl pasteli Digitalizacje. Bez zbędnej kokieterii autor oświadcza: Nie lubię na siłę tworzyć specjalnych tytułów do swoich wystaw, niech pozostanie po prostu: Piotr Jakub Migza. Malarstwo.

Piotr Jakub Migza. Malarstwo
Wystawę można oglądać od 1 do 30 marca 2014 roku
Galeria Promocji Młodych Antresola w Częstochowie

Dodaj komentarz