• 2014-02-24

Natalia Brandt o relatywiźmie Dobra i Zła

Od 24 lutego w Galerii AT w Poznaniu można oglądać wystawę prac Natalii Brandt pt. Obrazy kontrolowane.

Natalia Brandt, „Obraz kontrolowane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Brandt, „Obraz kontrolowane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swoich pracach artystycznych Natalia Brandt wykorzystuje różne media tj. rysunek, fotografia, malarstwo, wideo, dźwięk. Tworzy instalacje przestrzenne, kolaże, w których zestawia ze sobą m.in. tzw. przedmioty gotowe. Artystka świadomie nawiązuje do dorobku modernistów, awangardy, co wyraźnie było czytelne na wystawie Spóźnione rozmowy z Kurtem Schwittersem (2013) – cyklu kolaży malarskich i rysunków lub w instalacji malarskiej z roku 2009 p.t. Złote środki, w której w ironiczny sposób odnosi się do antycznej zasady złotego środka stosowanej w różnych historycznych tradycjach artystycznych. Realizacje Brandt wchodzą bardzo często w dialog ze współczesną rzeczywistością społeczną i polityczną, ale nie w sposób bezpośredni (jak to jest w wypadku sztuki zaangażowanej, interwencyjnej), a poprzez umiejętne stosowanie symbolicznego języka, dającego odbiorcy duże pole interpretacyjne. O projekcie Obrazy kontrolowane przygotowanym dla Galerii AT artystka mówi:

Praca traktuje o relatywizmie pojęć DOBRA i ZŁA, zarówno w kontekście etyki jak i estetyki. Pochodzenie, narodowość, przynależność rasowa, doświadczenie historyczne i kulturowe stanowią o podejmowanych przez nas sądach wartościujących, balansujących pomiędzy tymi dwoma skrajnymi pojęciami. Wartościując przywłaszczamy sobie oceniany obiekt, a więc poddajemy go kontroli. Dotyczy to również obrazów prezentowanych w ramach wystawy.

Natalia Brandt (ur. 1983r. w Wągrowcu); studiowała malarstwo i rysunek na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2003-2009). Dyplom realizowała z rysunku i malarstwa w pracowniach prof. Jarosława Kozłowskiego i dr Dominika Lejmana (2009). Aktualnie jest asystentką w V Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prace artystyczne prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w Centro di Arte Contemporanea Café Europe, Rzym, Galerii Naprzeciw, Poznań, Fundacji Profile, Warszawa, Galerii Oko/Ucho, Poznań, Galerii Aneks, Poznań, oraz brała udział w wystawach zbiorowych: Teraz rysunek. Punkty zbieżne, CK Zamek, Poznań, Bez uzasadnienia, Galeria Aneks, Poznań, bez tytułu, Fundacja Profile, Warszawa, = (Równa się), Galerie Nord, Berlin. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Natalia Brandt, Obrazy kontrolowane
Wystawę można oglądać od 24 lutego do 7 marca 2014 roku
Galeria AT
ul. Solna 4
Poznań

Dodaj komentarz