• 2014-02-24

Kraków Street Foto – wystawiennicze podsumowanie

Od 22 lutego na Placu Szczepańskim w Krakowie można oglądać wystawę podsumowującą projekt Kraków Street Foto.

Kraków Street Foto, zaproszenie na wystawę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kraków Street Foto, zaproszenie na wystawę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trwająca pół roku inicjatywa Marii Dworak, fotografki, psycholożki i animatorki kultury, miała na celu zaangażowanie dzieci i młodzieży z krakowskich organizacji: Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL, Fundacji Teatru Ludowego oraz Stowarzyszenia SIEMACHA do uwieczniania aparatem swojej rzeczywistości, życia codziennego i przestrzeni, w której funkcjonują. Uczestnicy, pod opieką 20 profesjonalistów, fotografowali ulice, dzielnice, bramy, klatki, skwery i podwórka – miejsca, w których młodzi mieszkańcy krakowskich dzielnic się bawią i gdzie spędzają czas wolny. Brali oni udział w indywidualnych sesjach i plenerach oraz spotkaniach ze swoimi nauczycielami, a także w licznych warsztatach, między innymi camera obscura, malowania światłem czy portretu. Udział w warsztatach i obcowanie z profesjonalnymi fotografami dało dzieciom i młodzieży możliwość poznania tajników tej dziedziny sztuki, a przede wszystkim eksperymentowania, praktykowania i odkrywania swoich umiejętności.

Opiekunką projektu Kraków Street Foto i mentorką Marii Dworak była animatorka kultury i historyczka sztuki – Zofia Bisiak, założycielka Ośrodka Doskonalenia Animatorów Kultury w Łucznicy i realizatorka projektu edukacji architektonicznej dzieci i młodzieży zatytułowany Dialog z otoczeniem.

Program 1/1 Mistrz i Uczeń to spotkanie dziesięciu młodych artystów i animatorów kultury z różnych zakątków Polski z dziesięcioma uznanymi twórcami. Jest to dla nich szansa na stworzenie projektu artystycznego lub społeczno-kulturalnego pod okiem mistrza. Każdy z uczestników programu dostał wsparcie swojego mentora, coachów i trenerów oraz 6 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Duety same określiły sobie harmonogram prac, których koniec dobiega w lutym 2014. Jego efektem końcowym będzie wydanie pamiątkowej publikacji podsumowująca wszystkie dziesięć realizacji. Program 1/1 Mistrz i Uczeń Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ realizowany jest we współpracy z Fundacją LOTTO Milion Marzeń.

Wystawa podsumowująca projekt Kraków Street Foto
Wernisaż: 22 lutego 2014 roku, godz. 15.00
Plac Szczepański 6
Kraków

Dodaj komentarz