• 2014-02-24

Kinomuzeum 2014

W marcu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na trzecią odsłonę festiwalu Kinomuzeum, przeglądu kina niezależnego i artystycznego, prezentującego najciekawsze zjawiska sztuki filmowej.

„Co jest grane, Davis?”, reż. Ethan i Joel Coen (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Co jest grane, Davis?”, reż. Ethan i Joel Coen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas filmowego maratonu, odbywającego się w marcu od środy do niedzieli, widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy fabularne wyselekcjonowane na międzynarodowych festiwalach, performanse i koncerty celebrujące sztukę ruchomego obrazu, jak również pokazy filmu eksperymentalnego i klasyki kina w specjalnie zaprogramowanych blokach tematycznych. Tegorocznej edycji Kinomuzeum towarzyszą następujące sekcje:

Szeroki kadr: prezentacja filmowych projektów artystów wizualnych, którzy eksplorują problematykę tożsamości świata niezachodniego, balansując na pograniczu gatunków cinema verite, ethnofiction, wideoeseju i pełnego metrażu. W programie między innymi przegląd performansów dokamerowych brytyjsko-kenijskiej artystki Grace Ndiritu zatytułowany For Shamanic Cinema; spotkanie z indyjskim kolektywem CAMP, dokument o scenie death metalowej w Angoli, dyskusja wokół Haiti, voodoo i artystów z Port-au-Prince z Leah Gordon, fotograficzką i kuratorką haitańskiego Ghetto Biennale, oraz pokaz filmowy i rozmowa z Jankiem Simonem wokół jego najnowszej produkcji Popiołu i diamentu w Biafrze.

Premiery: nowości ze światowych festiwali, między innymi Teenage Matta Wolfa, Camille Claudel Bruno Dumonta, Co jest grane, Davies w reżyserii Braci Coen, Kiedy umieram – adaptacja powieści Williama Faulknera w obiektywie Jamesa Franco. W programie znajdą się również odrestaurowane cyfrowo białe kruki i najnowszy wideo-art.

Flashback: Filmy o istotnym znaczeniu dla rozwoju światowej kinematografii, które stanowiły inspirację dla artystów wizualnych. Która gwiazda złotych lat Hollywood została muzą awangardowego filmowca Jacka Smith‘a? Jak współcześnie odczytać mit Medei i jej filmową interpretację Pasoliniego? Co wspólnego ma Robert Mitchum – tytułowy nocny myśliwy w Night of the Hunter z J.G. Ballardem? Prezentowane w ramach sekcji Flashback filmy zostaną pokazane łącznie z intrygującymi, niekonwencjonalnymi projektami artystów takich jak Jack Smith, Ursula Mayer czy Pia Borg.

Kobiety burzą mury: Lizzie Borden, Beth B, Deepa Dhanraj i Vivienne Dick – cztery kobiety, które dzięki odwadze w zgłębianiu kontrowersyjnych tematów i nowatorskiej formie wywarły ogromny wpływ na kształt sztuki filmowej wczoraj i dziś. W programie najnowsze filmy artystek Beth B i Vivienne Dick, pionierek kobiecego kina zaangażowanego, które w latach siedemdziesiątych związały się z nowojorską sceną New Wave, a dziś z równie silną pasją badają współczesne ruchy społeczne i emancypacyjny potencjał kina. Sekcję zainauguruje pokaz kultowego filmu Lizzie Borden z lat siedemdziesiątych Zrodzone w płomieniach.

Przez cały miesiąc pokazom filmowym towarzyszyć będą wykłady, spotkania z reżyserami, artystami i filmoznawcami. Pojawią się również wydarzenia muzyczne: C. Spencer Yeh, kurator Spectacle Theatre, legendarnego offowego kina na Brooklynie, oraz muzyk eksperymentalny stojący za projektem Burning Star Core zaprezentuje pokaz filmowy połączony z koncertem solo na scenie Emilki.

Kinomuzeum
1-30 marca 2014 r.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

Dodaj komentarz