Agnieszka Drotkiewicz – Nieszpory

27 marca w Wydawnictwie Literackim ukaże się najnowsza powieść Agnieszki Drotkiewicz – Nieszpory.

A. Drotkiewicz, „Nieszpory” – okładka (źródło: materiały prasowe)

A. Drotkiewicz, „Nieszpory” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Skonstruowana niczym pieśń chóralna, rozpisana na głosy, czwarta powieść w dorobku Agnieszki Drotkiewicz (nominowanej do Paszportu Polityki za książkę Teraz) nawiązuje tytułem do Nieszporów maryjnych Claudio Monteverdiego, kompozytora, którego muzyka jest w książce bardzo istotna. To wielogłosowa opowieść o samotności i miłości, o współczesnych emocjonalnych nomadach.

Joanna żyje między Polską i Paryżem, jak wiele współczesnych kobiet po trzydziestce jest ofiarą pracoholizmu i syndromu wypalenia. Dla jej matki – Sylwii – najważniejszym tematem życia jest miłość do malarza Romana, a dla niego sztuka jest drogą do przeżycia wzruszenia. Helena, 50-letnia sekretarka uniwersytecka tęskni za bliskością innych i… Paryżem – metaforą przygody i powodzenia.

Ten chór poszukuje sensu życia w pracy, sztuce, miłości, religii. Używając oszczędnego i poetyckiego zarazem języka, autorka Nieszporów pokazuje, że wszystko ma swoją cenę – zarówno szczęście, jak i jego brak, spełnianie marzeń i ich porzucenie. Czyni to z namysłem, ciekawie, z humorem i ironią.

Agnieszka Drotkiewicz (ur. 1981) – ukończyła stosunki międzykulturowe oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Opublikowała powieści Paris London Dachau, Dla mnie to samo i Teraz. Opublikowała także trzy zbiory rozmów: dwa wspólnie z Anną Dziewit (Głośniej! Rozmowy z pisarkami oraz Teoria trutnia i inne), a sama – Jeszcze dzisiaj nie usiadłam. W sezonie 2009/2010 była kuratorką cyklu spotkań literackich Daleko od Wichrowych Wzgórz w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Redaktorka książki podsumowującej te spotkania – Daleko od Wichrowych Wzgórz oraz dramatu pod tym samym tytułem, wystawionego w Teatrze Dramatycznym w reżyserii Marcina Libera.

Nieszpory
Agnieszka Drotkiewicz
Premiera: 27 marca 2014 r.
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz