• 2014-02-22

Opowieści mieszkańców Gdyni

1 marca Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia zapraszają na pierwsze czytanie z cyklu Gdynia opowiada.

„Gdynia opowiada", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Gdynia opowiada", plakat (źródło: mat. prasowe)

Gdzie znajduje się nawiedzony dom? Jaka jest jego historia i jakie postaci nie chcą go opuścić? Kim są tajemnicze pergaminowe dzieci? Kto i w jakich okolicznościach miał okazję je poznać?

Odpowiedzi na te i inne pytania widzowie uzyskają podczas pierwszego spotkania z cyklu Gdynia opowiada. Jest to autorski projekt prof. Marka Adamca, kulturoznawcy, pracownika naukowego UG, który od dłuższego czasu kolekcjonuje opowieści mieszkańców Gdyni o mieście, i o mniej lub bardziej fantastycznych zdarzeniach z jego historii. Aktorzy Teatru Gdynia Główna zaprezentują część z nich w formie steatralizowanych odczytów.

W niedzielne popołudnie Teatr Gdynia Główna przedstawi dwa opowiadania – Nawiedzony dom oraz Pergaminowe dzieci. Gdynia opowiada ma być nie tylko formą prezentacji historii z  dreszczykiem, ale również pretekstem dla odbiorców do podzielenia się własnymi opowieściami. Na spotkanie zapraszani są miłośnicy historii Gdyni, fani miejskich opowieści grozy oraz wszyscy, którzy chcą w nietypowy sposób spędzić czas.

Marek Adamiec – wykładowca i kierownik Katedry Kulturoznawstwa UG. Autor m.in.: Dzieło literackie w Sieci. Pomysły, hipotezy i interpretacje z pogranicza wiedzy o literaturze, kulturze masowej i współczesnej technologii i Groza, groza. Antropologiczne poszukiwania jądra ciemności. Zajmuje się szeroko rozumianą problematyką mediów elektronicznych, w tym możliwościami upowszechniania publikacji elektronicznych w postaci papieru elektronicznego. Interesuje się problematyką przemian form narracji w kontekście współczesnych mediów, w tym gier komputerowych. Rozpoczął prace naukowo-badawcze w ramach Pracowni Badań Legend Miejskich Gdyni.

Nawiedzony dom
adaptacja sceniczna: Wojciech Jaworski

Pergaminowe dzieci
adaptacja sceniczna: Ida Bocian

wykonanie: aktorzy Teatru Gdynia Główna

Gdynia opowiada
2 marca 2014 r., godz. 17.00
Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia
Wstęp bezpłatny

Dodaj komentarz