• 2014-02-22

Legendary Beats: Coldcut/ Matt Black – audio-visual show

W trasę udaje się właśnie legenda remiksu, vj-ingu i założyciela Ninja Tune – Coldcut/Matt Black. Gwiazda sceny elektronicznej wystąpi m.in. w krakowskim klubie Fabryka 1 marca. Sety przed koncertem zagrają Kixnare, Daniel Drumz Mr Krime i Kaj’t.

Coldcut (źródło: mat. prasowe)

Coldcut (źródło: mat. prasowe)

Agencja Magnetic Group przedstawia drugą edycję cyklu Legendary Beats, który prezentuje legendy sceny elektronicznej odpowiedzialne za powstawanie i rozwój konkretnych stylów muzycznych, a przez to rozwój samej muzyki. By zasłużyć na miano artysty legendarnego nie wystarczy wysoka sprzedaż płyt. Legenda to pionier i rewolucjonista przecierający nowe szlaki i takie właśnie postacie prezentować chce Magnetic Group w trakcie serii Legendary Beats.

Na przełom lutego i marca zaplanowali prawdziwy rarytas, mianowicie występ legendarnego artysty, założyciela i właściciela kultowej wytwórni Ninja Tune, jednego z ojców remiksu, samplingu, vj-ingu, setów audio-wizualnych – Matt Black /COLDCUT AV Show. Będzie to niecodzienna trasa, albowiem zobaczycie retrospektywne show audio-wizualne, prezentujce ponad 20 lat kariery Coldcut, które przybliży muzyczne, polityczne i pro-ekologiczne fascynacje Coldcut. Usłyszycie największe przeboje Coldcut, a także materiał z najnowszej płyty, która obecnie jest w stadium produkcyjnym.

The Chemical Brothers opisując debiut Coldcut – Beats + Pieces z 1987 r. powiedzieli, że była to pierwsza bigbeatowa płyta w historii - a był to styl który pojawił się dopiero w połowie lat 90 – to przynajmniej jeden powód, dla którego Agencja Magnetic Group mówi o Coldcut legenda.

Coldcut – Programista komputerowy, dj, producent, vj, wydawca – Matt Black działający na rynku muzycznym od połowy lat osiemdziesiątych wspólnie z Jonathanem Moore tworzą Coldcut. Lista ich nagród i osiągnięć powiększa się z każdym rokiem.
Gdy w 1987 roku wydali swój pierwszy utwór Say Kids, What Time Is It?, dziennikarz Jay Strongman napisał Jest to pierwsza płyta, która dała kulturze klubowej tożsamość. W tym samym roku zdefiniowali termin remix, przerabiając utwór Paid in Full Eric’a B i Rakim’a. Mniej więcej na początku lat 90 podczas wyprawy do Japonii Matt i Jonathan odkryli książkę na temat filozofii Ninja, która stała się podwaliną wytwórni płytowej Ninja Tune. Wkrótce zapoczątkowali ruch w muzyce noszący nazwę chillout. Przez ponad 20 lat Ninja Tune stała się jedną z najbardziej cenionych wytwórni na świecie, będąc domem takich artystów jak: Amon Tobin, Cinematic Orchestra, Mr Scruff, Bonobo, czy Roots Manuva, Speech Dabelle, czy Diplo poprzez powstały później label Big Dada. W 1997 roku światło dzienne ujrzał ich czwarty album Let Us Play, który zawierał kolaboracje z ex wokalistą Dead Kennedys – Jello Biafra, legendarnym perkusistą funkowym Bernardem Purdie, poetą Selena SIlva, oraz Steisnkim. W międzyczasie program Solid Steel na Kiss FM stworzony przez Coldcut otrzymał nagrodę – Sony Awards za Najlepszy Program Specjalistyczny. Coldcut zaprojektowali własne oprogramowanie Vj-skie – V-Jamm, które umożliwiło synchroniczny scratch obrazu ze scratchem dżwięku, co dało fenomenalny efekt. Ich kolejne wydawnictwo Vj-eskie Let Us Replay znalazło swoje stałe miejsce na wystawie Interactive Games Room of The American Museum of Moving Image. Obecnie Coldcut pracuje nad nową płytą.

Trasa Legendary Beats – Coldcut / Matt Black – Audio-Visual Show:

Sety przed koncertem Coldcut zagrają:
Kixnare, Daniel Drumz, Mr Krime, Kaj’t, wizualizacje: DINAZ

1 marca 2014 r., godz. 22.00
ul. Zabłocie 23, Fabryka Klub
Kraków

Dodaj komentarz