• 2014-02-22

Bartek Węgrzyn w głębinach ciemności

Od 1 marca w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie będzie można oglądać wystawę prac Bartka Węgrzyna pt. Obiekty w ciemności. Things in the darkness.

Bartek Węgrzyn, 2009, bez tytułu, 46x70x39, plexiglas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Węgrzyn, 2009, bez tytułu, 46x70x39, plexiglas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Węgrzyn – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczestnik licznych wystaw oraz projektów artystycznych w Polsce jak i poza granicami; także rezydencji artystycznych w Chinach. Zajmuje się rzeźbą, grafiką i malarstwem. Jednak od zawsze najbardziej intrygowała go możliwość zawarcia myśli oraz spostrzeżeń w trójwymiarowym obiekcie; dlatego przede wszystkim rzeźba stała się dziedziną, w której najchętniej realizuje swoje artystyczne projekty. Przez pewien czas pracował w tradycyjnych dla rzeźby materiałach, takich jak kamień, drewno, stal, brąz. Ostatecznie odnalazł właściwy sobie, zupełnie nowy język artystyczny, gdzie głównym surowcem twórczym stały się różnego rodzaju plastiki oraz pigmenty.

W swojej twórczości stara się dotrzeć do istoty/ esencji rzeczy, które nas otaczają. Uważa, że naśladowanie tylko pozornie pozwala zbliżyć się do prawdy o świecie, tak naprawdę tworząc złudzenia. Dlatego jego sztuka nie jest odtwarzaniem rzeczywistości, ale jej kreowaniem. O swoich pracach mówi tak:

Moje rzeźby powstają intuicyjnie, nie ma w nich przypadkowości. Obiekty, które tworzę są efektem syntezy informacji i wrażeń, które do mnie docierają. Stanowią jakby odbicie [powidok] mojej jaźni i sposobu postrzegania otoczenia. Wiem, że gdy zamykam oczy one tam są i czekają na stworzenie.

Oryginalne prace Węgrzyna są bardzo harmonijne, ale nie sposób w pełni poznać ich już po jednym spojrzeniu. W pewnym sensie stanowią wyzwanie, wpływają na wyobraźnię i wyzwalają emocje.

Bartek Węgrzyn, Obiekty w ciemności. Things in the darkness
Wystawę można oglądać od 1 do 30 marca 2014 roku
Miejska Galeria Sztuki, Sala Gobelinowa
Al. NMP 64
Częstochowa

Dodaj komentarz