• 2014-02-21

W Teatrze Polskim trwają próby do musicalu Zorba

Trwają próby do nowego i pierwszego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej musicalu Zorba w reżyserii Witolda Mazurkiewicza, którego premiera została zaplanowana na 14 marca.

„Zorba", fot. Lidia Polok (źródło: mat. prasowe)

„Zorba", fot. Lidia Polok (źródło: mat. prasowe)

Zorba będzie pierwszym musicalem na bielskiej scenie. Rzecz o radości życia mimo wszystko. O witalności. O człowieku obdarzonym szczególną mądrością (podszytą dozą cynizmu), który łapczywie z życia korzysta, a żeby poradzić sobie z problemami – tańczy. W produkcji bierze udział ponad dwadzieścia osób. Aktorów, wokalistów i tancerzy. Tytułowego Zorbę zagra Tomasz Lorek.

Powieść Nikosa Kazantzakisa (1946, pol. wyd. 1971) zyskała światową sławę dzięki legendarnemu filmowi z 1964 w reżyserii Michaela Cacoyannisa ze wspaniałą rolą Anthony’ego Quinna. Film wyróżniono trzema Oskarami, a tytułowa melodia, skomponowana przez Mikisa Theodorakisa na motywach greckich utworów ludowych, do dziś należy do najpopularniejszych utworów muzyki filmowej.

Musical autorstwa Josepha Steina (libretto), Freda Ebba (teksty piosenek) i Johna Kandera (muzyka) trafił na Broadway w gorącym 1968 roku. I mimo uszczypliwych uwag krytyków, twierdzących, że to temat zbyt ciężki na scenę, odniósł spektakularny sukces (ponad 300 przedstawień, nagroda Tony za scenografię i nominacje w siedmiu innych kategoriach; autorzy tekstów piosenek, kostiumów i scenografii zdobyli prestiżową Drama Desk Award). Jeszcze większy sukces odniosła inscenizacja z 1983 roku, gdzie wystąpili m.in. Anthony Quinn i Lilla Kedrova (przed laty laureatka Oskara za rolę Hortensji w filmowej wersji Greka Zorby).

Premiera musicalu Zorba 
14 marca 2014 roku
Kolejne pokazy: od 12 do 20 marca o godzinie 19.00
Teatr Polski w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz