• 2014-02-21

Lalki dla dorosłych w Muzeum Manggha

Od 2 marca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. To nie są lalki dla dzieci. Współczesne lalki kolekcjonerskie BJD. Ekspozycja została przygotowana z okazji święta lalek Hinamatsuri.

Lalka kolekcjonerska BJD (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lalka kolekcjonerska BJD (źródło: materiały prasowe organizatora)

Japońskie święto lalek Hinamatsuri obchodzone jest w Japonii 3 marca. Tradycyjnie w japońskich domach wystawia się w ten dzień zestaw lalek hina ningyō – w wersji minimalnej jest to para figurek przedstawiających cesarza i cesarzową na tle złotego parawanu, zaś w pełnej wersji składa się on z podestu w kształcie schodów, który zajmuje 17 lalek: para cesarska, damy dworu, muzykanci i ministrowie oraz szereg akcesoriów – od tradycyjnych słodyczy po minaturowe kwitnące drzewka brzoskwini i meble. Lalki ubrane są w stroje z epoki Heian, czyli okresu na który przypadł największy rozkwit kultury arystokratycznej.

Wystawa To nie są lalki dla dzieci… Współczesne lalki kolekcjonerskie BJD przedstawia nowoczesne, niszowe i zaskakujące oblicze lalki… Kolekcjonerskie lalki z przegubami kulkowymi (ang. Ball-Jointed Dolls, BJD) to skierowane do dorosłych odbiorców lalki wykonane z żywicy poliuretanowej. Powstały na styku tradycji japońskiej i europejskiej. Z jednej strony uosabiają typowy dla Japonii estetyczny kult lalki jako wyjątkowego obiektu i dzieła sztuki, z drugiej zaś – inspiracja w zakresie stylistyki i ich charakterystycznej kulkowej konstrukcji zaczerpnięta została z różnych nurtów kultury europejskiej: od antycznych lalek biskwitowych po groteskowe rzeźby Hansa Bellmera.

Współczesne lalki BJD nie reprezentują jednego określonego typu stylistyki – indywidualna interpretacja jest ideą nadrzędną, a same lalki przyjmują setki różnorodnych obliczy, kształtów i stylizacji. Nie są to lalki dla dzieci – często smutne, oszpecone, niedoskonałe, okaleczone. Innym razem drapieżne, pełne erotyzmu, otulone kosztownymi tkaninami i siedzące na atłasowych sofach prowokują do tego, by na nowo odpowiedzieć na pytanie, czym jest lalka…

W programie wernisażu:

  • 12.00 – otwarcie wystawy
  • 13.00 – oprowadzanie po wystawie dla dorosłych, dzieci zapraszamy w tym czasie na warsztaty plastyczne
  • 14.00 – pokaz kulinarny kuchni japońskiej przygotowany przez restaurację Koji Sushi – Bento na Hinamatsuri
  • 15.00 – prezentacje o BJD oraz spotkania autorskie z artystkami tworzącymi lalki

Podczas wernisażu będzie można zobaczyć w Muzeum Manggha także zestaw tradycyjnych lalek hina ningyō, wystawianych w Japonii z okazji święta Hinamatsuri.

To nie są lalki dla dzieci. Współczesne lalki kolekcjonerskie BJD.
Wernisaż: 2 marca 2014 roku, godz. 12.00
Wystawa potrwa do 13 kwietnia 2014 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
Kraków

Dodaj komentarz