Piotr Blamowski i jego Design utopijny

Od 28 lutego w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można oglądać wystawę Piotra Blamowskiego Design utopijny. Scenki obsesyjne.

Piotr Blamowski, „Głowa królowej”, 2012, obiekt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Blamowski, „Głowa królowej”, 2012, obiekt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Blamowski tworzy obiekty, które można określić mianem designu utopijnego. Projektuje meble i wnętrza nawiązujące do różnych epok i stylów. Charakteryzuje je chorobliwe naruszanie stylów historycznych przy jednoczesnym perfekcjonizmie wykonania i użyciu najwyższej klasy materiałów. Wśród nich znajdziemy eklektyczną ławeczkę, grę do odmawiania różańca, artdecowski stojak na gazety oraz oprawione trofeum. Artysta tworzy także wideo. Od 2010 roku wraz z operatorem Michałem Sterzyńskim stanowią grupę design – generation. Nakręciła ona prawie 40 etiud filmowych, w których polska szara codzienność przedstawiona jest w kategoriach wyolbrzymionego absurdu. Filmy odwołują się do zakamarków zaszczepionej nam wyobraźni kulturowej. Są odważne, ekscentryczne, pełne humoru, często też okrutne, przerażające i nieprzyzwoite. Dynamika akcji jest podkreślana przez nerwowość montażu, przywodzącą na myśl spoty reklamowe.

Redaktor internetowego Obiegu. Marcin Doktor Polak tak pisał o pracach artysty:

Blamowski jest wynalazczym, prowokacyjnym i nastawionym na rywalizację paranoikiem, przekonanym o własnej bezwzględnej wyższości i obsesyjnie dążącym do perfekcji. Przy okazji jest też wybitnym rzemieślnikiem, który opanował technologię wytwarzania atrakcyjnych estetycznie przedmiotów metalowych, drewnianych i innych. Pogrążony w technicznych aspektach produkcji autor karmi swoje szaleństwo, oddając się perwersyjnym fantazjom, które następnie w ramach autoterapii filmuje. I jak go nie kochać?

Piotr Blamowski (ur. 1966) – studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się designem utopijnym. Artysta tworzy także video. Od 2010 roku wraz z Michałem Sterzyńskim, operatorem, stanowią grupę design – generation. Nakręciła ona dotychczas 35 etiud filmowych, w których polska szara codzienność przedstawiona jest w kategoriach absurdu.

Wystawie towarzyszy katalog analizujący dwa pola działalności artystycznej Piotra Blamowskiego – wideo i design. Na dołączonej płycie DVD znajdują się wszystkie filmy grupy design – generation.

Kuratorki: Delfina Jałowik i Maria Anna Potocka

Współorganizatorem wystawy jest: MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Piotr Blamowski: Design utopijny. Scenki obsesyjne
Otwarcie: 28 lutego 2014 r., godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 kwietnia 2014 r.
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz