• 2014-02-21

Premiera Licheń story w Toruniu

1 marca w Teatrze im. Wiliama Horzycy w Toruniu odbędzie się premiera Licheń story Jarosława Jakubowskiego w reż. Tomasza Hynka.

„Licheń strory", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Licheń strory", plakat (źródło: mat. prasowe)

Licheń story przedstawia losy bohaterów w różny sposób związanych z tytułowym sanktuarium. Autor sztuki zadaje pytanie o wiarę, ale nie tyle o jej ogólny stan we współczesnym świecie, co o rolę, jaką wiara odgrywa w pojedynczych ludzkich losach, zwyczajnych, ale też pokręconych. Nie ma w tym tekście prostej, deklaratywnej religijności, jak również łatwego naigrywania się z tak zwanej ludowej pobożności. W centrum historii Jakubowski stawia symboliczne narodziny i śmierć Boga w życiu każdego człowieka. Otrzymujemy rodzaj nieoczywistego moralitetu, gdzie z mozaiki historii wyłania się wieloznaczny, zbiorowy portret człowieka I połowy XXI wieku. Spektakl w reżyserii Tomasza Hynka jest prapremierowym wystawieniem sztuki Licheń story Jarosława Jakubowskiego.

Jarosław Jakubowski – poeta, prozaik, dramatopisarz i dziennikarz. Jest autorem tomów wierszy: m.in. Wada wymowy, Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców, Wszyscy obecni oraz poematu dygresyjnego Ojcostych. Opublikował także książkę Slajdy, będącą zbiorem opowiadań, esejów i fragmentów dziennika. Autor dramatów: Dom matki, Życie, Dziura, Koncert na rożek, bęben i violę, Wszyscy święci (wspólnie z Wojciechem Farugą), Wieczny kwiecień, Człowiek, który musiał odejść. Jego sztuka Życie zdobyła w 2010 r. I nagrodę w konkursie łódzkiego Teatru Powszechnego na polską komedię współczesną, a sztuka Generał zwyciężyła na 6. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych Raport w Gdyni w 2011 roku. Sztuka Wieczny kwiecień zdobyła nagrodę główną oraz nagrodę publiczności w piątej edycji konkursu dramaturgicznego Metafory rzeczywistości 2012. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2007 roku. Trzykrotnie nagrodzony w konkursie na Bydgoską Książkę Roku.

Tomasz Hynek – reżyser, kompozytor, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Twórca muzyki do blisko 30 spektakli realizowanych m.in. przez Macieja Wojtyszkę i Zbigniewa Zapasiewicza. Od 2000 r. współpracuje jako kompozytor z Markiem Fiedorem (m.in. Anioły w Ameryce, Matka Joanna od Aniołów, Baal). Jako reżyser zadebiutował w 1999 r. w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku inscenizacją Małego księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego z własną muzyką. Zrealizował kilkanaście spektakli, a wśród nich: A ja, Hanna z ostrą muzyką rockową do trenów Jana Kochanowskiego (2011), Nienasycenie Witkacego (2009), God.com na podstawie Czekając na Godota Samuela Becketta (2006), Piaskownica Michała Walczaka (2005), Czarujący korowód Wernera Schwaba (2002), Spokój w głowie wg Tymona Feusette (2002), Suburbia Erica Bogosiana (2001). Pracował w Teatrze Studio i Teatrze Współczesnym w Warszawie, w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, w Teatrze Polskim w Poznaniu. Spektakl A ja, Hanna przyniósł mu 4 nagrody: Grand Prix za reżyserię na XXXVI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, I nagrodę na IX Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych (2011) oraz dwie Złote Maski – za najlepsze widowisko roku 2011 oraz za muzykę (2012).

Jarosław Jakubowski

Licheń story

Reżyseria: Tomasz Hynek
Scenografia i światła: Justyna Łagowska
Kostiumy: Maryna Wyszomirska

Udział biorą: Maria Kierzkowska, Anna Magalska-Milczarczyk, Matylda Podfilipska, Jolanta Teska, Anna Romanowicz-Kozanecka, Jarosław Felczykowski, Łukasz Ignasiński, Niko Niakas, Grzegorz Wiśniewski.

Premiera: 1 marca 2014 roku
Teatr im. Wiliama Horzycy w Toruniu

Dodaj komentarz