Książki prosto z sufitu?

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Z tej okazji w piątek rano w holu głównym Biblioteki Śląskiej w Katowicach zawiśnie nietypowa instalacja.

Książki z sufitu (źródło: materiały prasowe)

Książki z sufitu (źródło: materiały prasowe)

W ubiegłym roku Biblioteka Śląska uczciła Dzień Języka Ojczystego w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom ocalenie od zapomnienia niektórych polskich wyrazów. Ten niekonwencjonalny sposób, polegający na wspólnej – kreatywnej – zabawie czytelników, słuchaczy, lajkerów i mieszkańców całej Polski (a nawet z zagranicy), udowodnił, że Polacy żywo interesują się językiem polskim i pragną ocalić od zapomnienia wyrazy odchodzące powoli do lamusa. Słowa, które są elementem tradycji i kultury narodu, stały się więc bohaterem medialnego wydarzenia.

Również w tym roku Biblioteka Śląska zaprosi miłośników książki do wspólnej zabawy, starając się obalić tezę, że wiedza nie bierze się z sufitu i udowodnić, że wszystko jest możliwe. Czasem książki mogą spadać prosto z sufitu. Dlatego nietypowa instalacja zawiśnie w holu głównym Biblioteki Śląskiej w piątek rano. Każdy z odwiedzających książnicę w tym dniu będzie mógł wybrać swoją ulubioną książkę, zerwać ją ze sznurka i zabrać do domu. Wśród kilkuset tytułów pojawią się m.in.: Weronika postanawia umrzeć (P. Coelho), Podróże z Herodotem (R. Kapuściński), Nagle w głębi lasu (A. Oz), Bieguni (O. Tokarczuk), Gottland (M. Szczygieł), Pachnidło (P. Suskind), Cień wiatru (C. Ruiz Zafon,), Nazywam się czerwień (O. Pamuk). Książki przekazane na ten cel pochodzą z programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego 2014 roku, od godz. 8.00
Biblioteka Śląska w Katowicach

Dodaj komentarz