• 2014-02-21

Wiosna Filmów po raz dwudziesty

Od 6 do 13 kwietnia w warszawskim kinie Praha potrwa 20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów.

20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów (źródło: materiały prasowe organizatora)

20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiosna Filmów jest jedną z najciekawszych imprez kulturalnych w Warszawie, dając widzom możliwość zobaczenia najlepszych filmów, nagradzanych na festiwalach filmowych na całym świecie. W tym roku, zaledwie dwa miesiące po premierze festiwalowej, na Wiośnie Filmów będzie można zobaczyć uhonorowany nagrodą za scenariusz i nagrodą Jury Ekumenicznego na tegorocznym Berlinale film Droga krzyżowa (niem. Kreuzweg) w reżyserii Dietricha Brüggemanna. A to dopiero początek atrakcji. Organizatorzy festiwalu zapewniają, że podczas tegorocznej edycji nie zabraknie ani ciekawych filmów, ani spotkań z twórcami. Pełny program poznamy na początku kwietnia.

20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów to impreza, która po raz drugi zagości w warszawskim kinie Praha. W ubiegłym roku w projekcjach festiwalowych wzięło udział ponad 10 tysięcy widzów, którzy obejrzeli blisko 70 filmów, w tym dwóch laureatów festiwali w Wenecji oraz w Berlinie: Pietę Kim Ki Duka i Pozycję dziecka Calina Petera Netzera.

W tym roku na widzów czekają podobne niespodzianki. I kolejna dobra wiadomość: nie zmieni się cena biletu – wstęp na projekcje festiwalowe będzie kosztował tylko 7 złotych. Widzowie zobaczą filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje. Najwięcej emocji na pewno wywołają filmy z cyklu: Zwycięzcy Międzynarodowych Festiwali i Najlepsi Reżyserzy Międzynarodowych Festiwali. Inne sekcje również brzmią zachęcająco: Nagrody FIPRESCI, Faworyci Publiczności, Wybitne Kreacje Aktorskie, Festiwalowe Odkrycia. Na festiwalu nie zabraknie kina polskiego, ale organizatorzy zamierzają pokazać tylko te filmy, które rozsławiły polską kinematografię na międzynarodowych festiwalach. Po projekcjach uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z realizatorami i aktorami.

Festiwal Wiosna Filmów to kontynuacja Festiwalu Filmowego i Artystycznego Lato Filmów. Podobnie, jak w ubiegłym roku, w trakcie festiwalu Wiosna Filmów odbędzie się Strefa Scenarzysty, czyli impreza szkoleniowa, mająca na celu promowanie wiedzy i umiejętności warsztatowych w zakresie scenariopisarstwa.

20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów
6-13 kwietnia 2014 r.
Kino Praha
Warszawa

Dodaj komentarz