• 2014-02-20

Wojciech Zawadzki z natchnionymi fotografiami w Jeleniej Górze

Od 28 lutego w jeleniogórskim BWA będzie można oglądać wystawę fotografii Wojciecha Zawadzkiego pt. Przedmiot 1972 – 2012.

Wojciech Zawadzki, „Skała” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Zawadzki, „Skała” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie są prezentowane dwie serie fotografii będące łącznikiem pomiędzy sobą. Z jednej strony jest to rekapitulacja całej działalności twórczej Wojciecha Zawadzkiego, czterdziestu lat świadomego zajmowania się tą dziedziną obrazowania, z drugiej strony autorska refleksja na temat tego, że hasło przedmiot dotyczy fotografii jako rzeczy samej w sobie, fotografii żyjącej, dzięki fizyczności, własnym życiem, niezależnym i oderwanym od istniejącej realnie zapisywanej rzeczywistości. Obraz fotograficzny posiada zdaniem artysty niezależny byt.

Wojciech Zawadzki (ur. 1950 r.) uprawia fotografię od lat 70.Wywarł duży wpływ na ukonstytuowanie się nurtu fotografii elementarnej (lata 70.) oraz fotografii czystej (lata 80.). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Kurator Galerii Korytarz Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Wykładowca fotografii w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie , Zielonej Górze, kierownik i wykładowca w Wyższym Studium Fotografii w Jeleniej Górze, obecnie dwuletniego studium pod nazwą Jeleniogórska Szkoła Fotografii, wykładowca w Studium Fotografii Kwadrat we Wrocławiu. Wykładał również za granicą, m.in. w Danii. Zawadzki wystawiał w kraju i za granicą. W latach 1998 – 2008 zrealizował dwie duże autorskie wystawy, Moja Ameryka i Olszewskiego 11, które prezentowane były w najważniejszych galeriach w Polsce. Jego fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hunfeld (Niemcy), Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej.

Wojciech Zawadzki, Przedmiot 1972 – 2012
Wernisaż: 28 lutego 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 5 kwietnia 2014 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Długa 1
Jelenia Góra

Dodaj komentarz