• 2014-02-20

Uroczysta inauguracja Roku Kolberga 2014

W najbliższy piątek, 21 lutego, rozpoczynają się uroczyste obchody Roku Oskara Kolberga w Polsce. Między 21 a 24 lutego odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych postaci wybitnego folklorysty i etnografa z okazji 200. rocznicy jego urodzin.

Piotr Gaca, fot. Artur Chmielewski, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata (źródło: materiały prasowe)

Piotr Gaca, fot. Artur Chmielewski, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata (źródło: materiały prasowe)

Oficjalna inauguracja Roku Kolberga odbędzie się 24 lutego podczas koncertu zatytułowanego Od Kujawiaka do Krzesanego w Filharmonii Narodowej. Na estradzie Filharmonii wystąpią mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie, obok muzyki tradycyjnej z Radomskiego i Podhalańskiego, będzie można usłyszeć m.in. przebojowy Kujaviak goes funky Zbigniewa Namysłowskiego, fragment Harnasiów Karola Szymanowskiego oraz Fantazję A-dur na tematy polskie Fryderyka Chopina.

Bezpośrednio po tym koncercie odbędzie się Noc tańca, która rozpocznie się około godz. 22.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Poprowadzi na nią barwny korowód taneczny spod Filharmonii Narodowej. Będzie można usłyszeć muzykę na żywo z różnych regionów Polski i oczywiście – tańczyć do woli. Zagra Piotr Gaca i Wielka Orkiestra Gaców – tym razem młodzi muzycy z Orkiestry zagrają również w mniejszych, własnych składach (m.in. kapela Niwińskich, Janusz Prusinowski Trio, kapela Tomka Stachury, Maciej Żurek, Ewa Grochowska, Marcin Drabik). Zabrzmi też muzyka góralska w wykonaniu kapeli Trebunie-Tutki. Podstawowych kroków tanecznych, zarówno z nizin, jak i z gór, będzie można nauczyć się na miejscu w trakcie mini-warsztatów. Ogromna część muzyki wiejskiej, zapisywanej przez Oskara Kolberga, to melodie taneczne. Na zabawę taneczną wstęp jest wolny.

200. rocznica urodzin Oskara Kolberga przypada 22 lutego. W przeddzień urodzin folklorysty, 21 lutego, w Domu Kultury w Przysusze odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego będzie można usłyszeć kompozycje Kolberga w wykonaniu Iwony Kowalkowskiej (sopran), Wojciecha Maciejowskiego (tenor) i Andrzeja Tatarskiego (fortepian). W programie przewidziany jest występ mistrzów muzyki tradycyjnej: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka i Marii Siwiec, a także kapeli Niwińskich i Zespołu Regionalnego Mogilanie. W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze czynne będą dwie wystawy – stała: Oskar Kolberg (1814–1890). Folklorysta, etnograf, kompozytor oraz czasowa: Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego.

21 i 22 lutego w Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Oskar Kolberg – prekursor europejskiej folklorystyki. Dwudniową konferencję naukową z udziałem polskich i zagranicznych etnomuzykologów zakończy koncert zespołu Janusz Prusinowski Trio.

22 lutego w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zostanie otwarta wystawa czasowa Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog.

Tego dnia również zostanie zaprezentowana specjalna multimedialna aplikacja Przewodnik śladami Oskara Kolberga na smartfony z systemem Android, która pozwala na zapoznanie się z miejscami mającymi związek z życiem i działalnością tego niezwykłego etnografa i folklorysty.

Biuro Obchodów Roku Kolberga jest prowadzone przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie.

Inauguracja Roku Kolberga
Od 21 do 24 lutego 2014 roku
Warszawa, Przysucha

Dodaj komentarz