W najbliższy piątek, 21 lutego, rozpoczynają się uroczyste obchody Roku Oskara Kolberga w Polsce. Między 21 a 24 lutego odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych postaci wybitnego folklorysty i etnografa z okazji 200. rocznicy jego urodzin.

Piotr Gaca, fot. Artur Chmielewski, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata (źródło: materiały prasowe)

Piotr Gaca, fot. Artur Chmielewski, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata (źródło: materiały prasowe)

Oficjalna inauguracja Roku Kolberga odbędzie się 24 lutego podczas koncertu zatytułowanego Od Kujawiaka do Krzesanego w Filharmonii Narodowej. Na estradzie Filharmonii wystąpią mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie, obok muzyki tradycyjnej z Radomskiego i Podhalańskiego, będzie można usłyszeć m.in. przebojowy Kujaviak goes funky Zbigniewa Namysłowskiego, fragment Harnasiów Karola Szymanowskiego oraz Fantazję A-dur na tematy polskie Fryderyka Chopina.

Bezpośrednio po tym koncercie odbędzie się Noc tańca, która rozpocznie się około godz. 22.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Poprowadzi na nią barwny korowód taneczny spod Filharmonii Narodowej. Będzie można usłyszeć muzykę na żywo z różnych regionów Polski i oczywiście – tańczyć do woli. Zagra Piotr Gaca i Wielka Orkiestra Gaców – tym razem młodzi muzycy z Orkiestry zagrają również w mniejszych, własnych składach (m.in. kapela Niwińskich, Janusz Prusinowski Trio, kapela Tomka Stachury, Maciej Żurek, Ewa Grochowska, Marcin Drabik). Zabrzmi też muzyka góralska w wykonaniu kapeli Trebunie-Tutki. Podstawowych kroków tanecznych, zarówno z nizin, jak i z gór, będzie można nauczyć się na miejscu w trakcie mini-warsztatów. Ogromna część muzyki wiejskiej, zapisywanej przez Oskara Kolberga, to melodie taneczne. Na zabawę taneczną wstęp jest wolny.

200. rocznica urodzin Oskara Kolberga przypada 22 lutego. W przeddzień urodzin folklorysty, 21 lutego, w Domu Kultury w Przysusze odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego będzie można usłyszeć kompozycje Kolberga w wykonaniu Iwony Kowalkowskiej (sopran), Wojciecha Maciejowskiego (tenor) i Andrzeja Tatarskiego (fortepian). W programie przewidziany jest występ mistrzów muzyki tradycyjnej: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka i Marii Siwiec, a także kapeli Niwińskich i Zespołu Regionalnego Mogilanie. W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze czynne będą dwie wystawy – stała: Oskar Kolberg (1814–1890). Folklorysta, etnograf, kompozytor oraz czasowa: Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego.

21 i 22 lutego w Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Oskar Kolberg – prekursor europejskiej folklorystyki. Dwudniową konferencję naukową z udziałem polskich i zagranicznych etnomuzykologów zakończy koncert zespołu Janusz Prusinowski Trio.

22 lutego w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zostanie otwarta wystawa czasowa Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog.

Tego dnia również zostanie zaprezentowana specjalna multimedialna aplikacja Przewodnik śladami Oskara Kolberga na smartfony z systemem Android, która pozwala na zapoznanie się z miejscami mającymi związek z życiem i działalnością tego niezwykłego etnografa i folklorysty.

Biuro Obchodów Roku Kolberga jest prowadzone przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie.

Inauguracja Roku Kolberga
Od 21 do 24 lutego 2014 roku
Warszawa, Przysucha

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Dzikie fantazje

Gabriel Krawczyk

„Over Your Dead Body” („Po twoim trupie”), reż. Takashi Miike (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowa Elektrownia

Maria Franecka

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, wystawa „Specimen. Próba kolekcji”, Thorsten Goldberg, „Cumulus radomski”, 2014, fot. Marcin Kucewicz (dzięki uprzejmości MCSW „Elektrownia”)

Wyprawa po szczęście

Krystyna Kuczyńska

Fotografia Jacquesa Henri Lartigue, 1912 (źródło: materiały miesięcznika „Odra”)

Milczenie obrazu

Zuzanna Sokołowska

Alfredo Jaar, „Brzmienie ciszy”, 2014, widok instalacji w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, fot. Wojciech Olech (źródło: dzięki uprzejmości CSW i Artysty)

Myślę, więc cierpię

Jowita Kubiak

Tadeusz Różewicz, „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia”, reż. Michał Rzepka, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, 2014, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały Teatru)

więcej artykułów
Sonda

Która z polskich nagród literackich Twoim zdaniem jest najbardziej opiniotwórcza?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR

Najważniejszy
Newsletter Polskiej KulturyDołącz do O.pl

zamknij x