• 2014-02-20

Radek Szlaga w duchu Milenium

Od 7 marca w gliwickiej Czytelni Sztuki będzie można oglądać wystawę prac Radka Szlagi pt. Milenium.

Radek Szlaga, „T”, 42,5x62,5 cm, mixed media on paper, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radek Szlaga, „T”, 42,5x62,5 cm, mixed media on paper, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Milenium to nazwa jednego z PRL-wskich osiedli w Gliwicach, na którym przez pierwsze dziesięć lat życia mieszkał Radek Szlaga. Jego chłopięce przygody rozgrywały się pomiędzy odrapanymi ścianami bloków i pordzewiałymi trzepakami. Na tym osiedlu mały Szlaga wspinał się na najwyższe gałęzie drzew, zapuszczał w tajemnicze piwnice, podpalał gazety w rynnach i robił wszystko to, dla czego warto było zaryzykować gniew świata dorosłych. Teraz, po latach, które upłynęły od czasów Milenium, dorosły Szlaga wykorzystuje w twórczości ułamki wspomnień, odtwarzając sceny i postaci odciśnięte w pamięci. Jednak Milenium to nie tylko beztroska opowieść o chłopięcych przygodach. Obrazy Radka nie są wolne od niepokoju. Są kruche i delikatne – lecz pod warstwą kolorowej farby kryją się artystyczne zmagania z niemożliwym. Malarstwo Szlagi jest poszukiwaniem własnego miejsca w chaosie znaków i wspomnień. Jest nawracającą potrzebą tworzenia prywatnej mapy miejsc, z którymi jest lub był związany: Gliwic – Detroit – Szlagówki.

Wydaje się, że malarstwo jest dla Szlagi próbą oswojenia przemijania, pretekstem do przeszukiwań zakamarków przeszłości, zatracaniem się w tym, co minęło, a teraz trwa jedynie jako efemeryczny fenomen pamięci. Powrót Szlagi do Milenium staje się niebezpieczną wyprawą. Mieszkańcy krainy dzieciństwa nabierają złowrogich rysów, a próby uporządkowania wspomnień i fantazmatów opatrywane są gorzkim komentarzem malarza. Początkowa sielanka i beztroska, którą przyjmowaliśmy za pewnik, zanika z każdym kolejnym krokiem, każdym pociągnięciem pędzla.

Radek Szlaga urodził się w 1979 roku w Gliwicach, gdzie mieszkał przez pierwsze dziesięć lat swojego życia. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jerzego Kałuckiego. Współtworzył grupę Penerstwo. W 2012 roku nominowany do Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne. Jego twórczość była pokazywana na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w 2013 roku w galerii Trinosophes w Detroit, razem z Konradem Smoleńskim podczas 13 edycji festiwalu Performa w Nowym Yorku, a także na głośnej wystawie British British Polish Polish w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski.

Radek Szlaga, Milenium
Wernisaż: 7 marca 2014 roku, godz. 18.00
Czytelnia Sztuki w Gliwicach

Dodaj komentarz