• 2014-02-20

Marian Maurizio Abramowicz – Szkice z Hiszpanii

Od 6 marca w Instytucie Cervantesa w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie pt. Szkice z Hiszpanii. Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza.

Peñíscola (Tortosa), 1953 r. Fot. Marian Maurizio Abramowicz, z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Peñíscola (Tortosa), 1953 r. Fot. Marian Maurizio Abramowicz, z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instytut Cervantesa w Warszawie oraz Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zapraszają na wystawę fotograficzną Szkice z Hiszpanii. Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza. Zaprezentowanych zostanie na niej kilkadziesiąt oryginalnych odbitek z kolekcji Muzeum, a ponadto dokumenty oraz przedmioty z epoki.

Marian Maurizio Abramowicz (1905–1996) był polskim uchodźcą, agronomem i taternikiem. W czasie drugiej wojny światowej osiadł wraz z żoną Jadwigą w Hiszpanii, wybierając ten kraj na swoją drugą ojczyznę. Fotografie wykonywane początkowo jako dokumentacja badań nad poziomem rozwoju rolnictwa w Hiszpanii, z czasem przerodziły się w coraz bardziej swobodne impresje. To właśnie z nich kuratorzy ułożyli opowieść o Hiszpanii lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku, niewiele ponad dekadę od zakończenia hiszpańskiej wojny domowej, po której świeże rany jeszcze się nie zabliźniły.

Widzimy kraj bez tłumu turystów, gęstej sieci hoteli i autostrad, w którym czas wydawał się płynąć wolniej niż kiedykolwiek przedtem. Nie każdy mógł zobaczyć taką Hiszpanię i nie każdemu taka Hiszpania dała się poznać. W tamtych czasach jej dawna duma mieszała się z upokorzeniem i niepewnością jutra.

Kuratorzy wystawy: Jacek Kukuczka i Piotr Worytkiewicz (Muzeum Etnograficzne w Krakowie), Abel A. Murcia Soriano i Zofia Jakubowska-Pindel (Instytut Cervantesa w Krakowie)

Szkice z Hiszpanii. Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza
Wernisaż: 6 marca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 maja 2014 roku
Instytut Cervantesa
ul. Nowogrodzka 22
Warszawa

Dodaj komentarz