• 2014-02-20

Premiera Jasieńskiego w Teatrze Starym

21 lutego w Narodowym Starym Teatrze odbędzie się premiera spektaklu Jasieński w reżyserii Ewy Wyskoczyl.

„Jasieński", Joanna Howańska (źródło: mat. prasowe)

„Jasieński", Joanna Howańska (źródło: mat. prasowe)

Poezo-koncerty Brunona Jasieńskiego były przerywane przez policję, teksty cenzurowane za bluźnierstwo, pornografię i nihilizm. W pierwszych latach Drugiej Rzeczpospolitej Jasieński dał się poznać jako obrazoburczy futurysta, potem – komunista polski i francuski, a wreszcie – bolszewicki pisarz, którego rozstrzelano w Związku Radzieckim w okresie Wielkiej Czystki. Spektakl nie jest dokumentem z epoki czy ilustracją biograficznych zawiłości, lecz współcześnie przepisanym portretem poetyckiego nowatora i chuligana, jego młodzieńczego, drapieżnego buntu, ale przede wszystkim – zobrazowaniem tragicznego uwikłania w ideologie i utopie.

Twórcy spektaklu sięgając po twórczość Jasieńskiego przypominają jedną z najważniejszych postaci polskiej awangardy, często dziś pomijanej, a noszącej w sobie potencjał fundacyjny dla polskiej kultury, która wychodzi poza ograniczenia rodzimego podwórka. Przywołanie postawy Jasieńskiego wydaje się też ważne w obliczu konfliktów kulturowych dzisiejszej wojny polsko-polskiej, niestety bardzo podobnej do tych z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Last but not least, Jasieński to również figura artysty zaangażowanego, pełnego wiary w możliwość zmiany rzeczywistości społeczno-politycznej. Warto spojrzeć na niego przez pryzmat skomplikowanej przeszłości bez potępiającego tonu charakterystycznego dla apriorycznych wyroków dzisiejszych inkwizytorów i moralizatorów historii.

W scenariuszu wykorzystano wiersze i teksty Brunona Jasieńskiego oraz fragmenty książek m.in. Kawior i popiół Marci Shore i Rozmowy z diabłem Leszka Kołakowskiego.

Jasieński

reżyseria: Ewa Wyskoczyl
obsada:  Michał Majnicz
scenariusz: Ewa Wyskoczyl
opracowanie muzyczne: Stanisław Ruksza
projekcje wideo: Robert Mleczko
aranżacja przestrzeni: Ewa Wyskoczyl

Premiera: 21 lutego 2014 roku
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Dodaj komentarz