• 2014-02-20

Janek Simon o podróżach na Wschód i na Południe

Od 7 marca w Galerii Awangarda – BWA Wrocław będzie można oglądać wystawę prac Janka Simona pt. Podróże na Wschód i na Południe.

Janek Simon, „Alang Transfer”, dokumentacja działania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janek Simon, „Alang Transfer”, dokumentacja działania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Egzotyczne misje artysty-podróżnika Janka Simona, obejrzeć będzie można podczas wiosennej wystawy w galerii Awangarda – BWA Wrocław. Od terapeutycznej rezydencji dla polskich artystów w mieście-utopii Auroville i absurdalny Rok Polski na Madagaskarze po nowe i projektowane dopiero realizacje artysty, który przeprowadzi nas śladami polskich podróżników, awanturników i fantastów: Beniowskiego, Ligi Morskiej Kolonialnej, Hansena i Kulki.

W Polsce czyli gdzie? – chciałoby się zapytać mając w pamięci słynne nigdzie autora Ubu króla. Pytanie o miejsce Polski na globalnej mapie nasuwa się samo, kiedy dokonamy pobieżnego tylko przeglądu podróżniczych przedsięwzięć Janka Simona. Psycholog i socjolog z wykształcenia, zajmuje się sztuką od ponad dekady wykorzystując jej język do analizy współczesności i poszerzania granic osobistej niezależności.

Wystawa Podróże na Wschód i na Południe pokaże egzotyczne przedsięwzięcia artysty-podróżnika, który od kilku lat zajmuje się zgłębianiem paradoksów związanych z przemierzaniem geograficznych dystansów i ujawnianych przez nie ekonomicznych i kulturowych przesunięć. Egzotyka w ujęciu Simona to rozciągliwa fantazja, w której projekt lokalnej, polskiej kondycji przegląda się w lustrze rzeczywistości ukształtowanej przez globalne procesy i sieci powiązań. Filtry dla tego obrazu tworzą odległość, niedostępność, brak wiedzy, kulturowe klisze i formaty – jak pisze na swoim blogu Simon szok i prowokacja też wymagają jakiegoś kulturowego kapitału, jakiejś bazy, która musi być obecna, aby sztuka mogła funkcjonować w taki sposób. Wyczulony szczególnie na badanie pozostałości kulturowego kolonializmu w swoich wariackich przedsięwzięciach (organizacja Roku Polskiego na Madagaskarze, czy realizacja nigeryjskiego remake’u Popiołu i Diamentu) Simon sprawdza, co w naszej kulturze posiada potencjał uniwersalizmu, zrozumiałego dla ludzi funkcjonujących w innym geograficznym kontekście. Jak uzyskana w ten sposób świadomość może pomóc zrozumieć nam świat i naszą własną w nim pozycję.

Podróże na Wschód i na Południe to możliwość przyjrzenia się nie tyle światu z dystansu, co raczej Polsce z odległości tamtych szoków kulturowych i szalonych wizji, w których dostrzec można pierwiastki dzisiejszych chorób społecznych: nacjonalistycznej ksenofobii, konsumpcjonizmu, postkolonialnego podziału świata na pierwszy, drugi i trzeci.

Kuratorka: Anna Mituś

Janek Simon, Podróże na Wschód i na Południe
Wernisaż: 7 marca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 6 kwietnia 2014 roku
Galeria Awangarda – BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32
Wrocław

Dodaj komentarz