• 2014-02-20

Europejskie Centrum Solidarności – nowa ekspozycja stała

Od sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku będzie można oglądać wystawę stałą poświęconą historii strajków 1980 roku, powstaniu Solidarności oraz zapoczątkowanym tymi wydarzeniami demokratycznym przemianom w całym bloku wschodnim. Zostanie również otwarta powstająca od 2010 roku nowa siedziba ECS przy Placu Solidarności.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (źródło: materiały prasowe)

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (źródło: materiały prasowe)

W roku otwarcia wystawy stałej ECS zaplanowano wiele międzynarodowych aktywności prezentujących dorobek i perspektywy instytucji. We wtorek 18 lutego, w obecności przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schultza oraz Premiera Jerzego Buzka, otwarta została wystawa ECS w Parlamencie Europejskim. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, ambasadorowie RP Marek Prawda i Artur Harazim oraz pomorscy eurodeputowani Jan Kozłowski i Jarosław Wałęsa. Oprawę muzyczną zapewnił zespół akordeonowy Motion Trio.

Zaplanowane na sierpień 2014 roku otwarcie ECS poprzedzi szereg prezentacji i wystąpień upamiętniających 25. rocznicę przemian demokratycznych w Europie. Będą to: w marcu obecność ECS na Targach Turystycznych ITB w Berlinie, a w kwietniu prezentacja w Lipsku podczas konferencji poświęconej upadkowi bloku sowieckiego. Europejskie Centrum Solidarności jest aktywnym uczestnikiem europejskiej debaty publicznej. Warto tu przypomnieć takie inicjatywy jak cykl sympozjów European Remembrance (Gdańsk 2012, Berlin 2013, w 2014 będzie to Praga), dwie odsłony debat wschodnioeuropejskich Europa z widokiem na przyszłość, czy współorganizacja wyjazdów polskich obserwatorów na demokratyczne wybory będące następstwem Arabskiej Wiosny.

Prezentacja ECS w Parlamencie Europejskim została przygotowana we współpracy z biurami eurodeputowanych Jana Kozłowskiego i Jarosława Wałęsy, Europejską Partią Ludową oraz organizatorami ECS: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miastem Gdańsk i Samorządem Województwa Pomorskiego przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Instytucje europejskie swoim wsparciem przesądziły o powstaniu siedziby Europejskiego Centrum Solidarności: budowa dofinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Powstanie wystawy stałej sfinansuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. ECS to instytucja kultury powołana do życia w 2007 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego, NSZZ Solidarność i Fundację Centrum Solidarności. Budowa ECS w Gdańsku przy placu Solidarności 1 trwa od jesieni 2010 roku. Powierzchnia użytkowa budynku ECS to niemal 26 tys. metrów kwadratowych, gdzie znajdzie się nie tylko wystawa stała, ale i wystawy czasowe, archiwum, biblioteka wraz z czytelnią, mediateka, ośrodek badawczo-naukowy, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży.

Wystawa Stała w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku
Sierpień 2014 roku

Dodaj komentarz