Arundhati Roy – Indie rozdarte. Jak rozpada się największa demokracja na świecie

5 marca Wydawnictwo Wielka Litera opublikuje książkę Indie rozdarte. Jak rozpada się największa demokracja na świecie, której autorką jest Arundhati Roy – pisarka zaangażowana społecznie i politycznie.

Arundhati Roy, „Indie rozdarte. Jak rozpada się największa demokracja na świecie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Arundhati Roy, „Indie rozdarte. Jak rozpada się największa demokracja na świecie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Indie nazywane są największą demokracją na świecie, podkreśla się ich dynamiczny rozwój gospodarczy oraz rosnące znaczenie na arenie międzynarodowej. W tym samym czasie jest to kraj, w którym miliony ludzi żyją w skrajnej nędzy, nie mając dostępu do zdobyczy cywilizacji. Kraj wewnętrznie rozdarty i ogromnie zróżnicowany, gdzie bogactwo na co dzień sąsiaduje z biedą, uparcie próbując jej nie dostrzegać.

Arundhati Roy, autorka głośnej powieści Bóg rzeczy małych, w trzech esejach wchodzących w skład Indii rozdartych (Wojna ministra Chidambarama, U boku towarzyszy, Skapująca rewolucja) odważnie i bezlitośnie rozprawia się z wyobrażeniami na temat tego kraju. Poddaje ostrej krytyce funkcjonowanie państwa, hipokryzję rządzących, powszechną korupcję, łamanie praw człowieka oraz całkowity brak pomysłu na to, jak ma wyglądać polityka społeczna wobec najuboższych.

Czyni to w imieniu tych, którymi nikt się tu nie interesuje. Staje po stronie najsłabszych, wykluczonych, sponiewieranych obywateli swojego kraju. Pochyla się nad ich cierpieniem i próbuje zrozumieć, jak doszło do tego, że tak silne konflikty wewnętrzne rozdzierają Indie, aspirujące do miana nowoczesnej demokracji. Dlaczego, jeśli jest tak dobrze, obywatele występują zbrojnie przeciwko rządzącym, a rządzący odpowiadają siłą, traktując obywateli jak terrorystów, nie próbując zrozumieć ich racji.

Książka Roy to wstrząsający obraz współczesnych Indii targanych niepokojami. To również ostry, acz merytoryczny atak pod adresem władz przyzwalających na to, by setki milionów Hindusów żyły na marginesie społeczeństwa. Odbiera się im domy i ziemię, aby tworzyć nowe kopalnie czy autostrady. Niszczy się środowisko naturalne, wycinając lasy, budując zapory, zmieniając bieg rzek, a wszystko po to, aby bogaci mogli stać się jeszcze bogatsi. Natomiast ci, którzy tracą wszystko, aby Indie mogły nadal dynamicznie się rozwijać, zamiast korzystać z bogactw, popadają w coraz większą nędzę.

Z poczucia wielkiej niesprawiedliwości rodzi się bunt, a także chęć odwetu. Ludzie, którym odmawia się prawa do godnego życia, nie chcą poddać się bez walki. Nie mają już nic oprócz własnego człowieczeństwa i nie pozwolą go sobie odebrać. Aby lepiej zrozumieć i zobrazować istotę problemu, Arundhati Roy przebywała przez pewien czas z grupą maoistów, którzy rzucili władzom wyzwanie i od lat sprzeciwiają się siłą polityce państwa. Obserwując ich życie w lesie, w ciągłym poczuciu zagrożenia, mogła lepiej zrozumieć, dlaczego wybrali los straceńców.

Arundhati Roy analizuje sytuację z pozornym chłodem, rzeczowo przedstawiając argumenty świadczące o tym, że dzisiejsze Indie znajdują się w rozpadzie, ale z każdego zdania emanuje wściekłość i niezgoda na obserwowaną rzeczywistość. W prostocie przekazu, podszytego niejednokrotnie gorzką ironią, tkwi prawdziwa moc jej tekstów, świadcząca o głębokim zaangażowaniu w sprawy kraju. Jej opinie są stanowcze i dosadne, przez co książka staje się również emocjonalnym apelem, prawie krzykiem o zmiany, póki jeszcze nie jest za późno. Lektura esejów, pisanych w latach 2009–2011, pozwala lepiej zrozumieć współczesne Indie.

Arundhati Roy (ur. 24 listopada 1961) – indyjska pisarka, scenarzystka, autorka bestsellerowej powieści Bóg rzeczy małych, za którą otrzymała (jako pierwsza pisarka pochodząca z Indii) Nagrodę Bookera. Jest bardzo zaangażowana w działalność obywatelską, społeczną i feministyczną. Polsce ukazały się również jej eseje Algebra bezgranicznej sprawiedliwości.

Indie rozdarte. Jak rozpada się największa demokracja na świecie
Arundhati Roy
Tłumaczenie: Krzysztof Umiński, Marta Umińska
Premiera: 5 marca 2014 r.
Wydawnictwo Wielka Litera

1 komentarz do artykułu “Arundhati Roy – Indie rozdarte. Jak rozpada się największa demokracja na świecie”

  1. zed

    To oskarżenie i porażka demokracji przedstawicielskiej jako systemu.

Dodaj komentarz