Piąta odsłona Archi-boxu: Perceptron

27 lutego o godz. 18.00 wrocławskie Muzeum Architektury zaprasza na wernisaż piątej odsłony cyklu Archi-box: Perceptron w wykonaniu grupy projektowej MRKK.

Proj. MRKK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. MRKK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wąska, wydłużona przestrzeń Archi-boxu zachęca do eksperymentów z dźwiękiem. Nawet bez żadnej przemyślanej ingerencji wnętrze boxu ma specyficzną akustykę. Dźwięk odbija się w nim w zaskakujący sposób, zależnie od kierunku emisji i odległości od otworów oraz ścian. Ilość i częstotliwość odbić zmienia się zauważalnie z każdym krokiem.

Ta obserwacja sprawiła, że projektanci z grupy MRKK postanowili wykorzystać i przekształcić akustyczne parametry trzydziestometrowego pomieszczenia tak, aby podzielić je na strefy o zróżnicowanej aurze akustycznej, w różny sposób wzmacniające i pochłaniające dźwięk. Sterylny white cube zmieni się tym razem w naszkicowany dźwiękiem pejzaż złożony z pozornie nieprzystających do siebie ujęć.

W pierwotnym znaczeniu perceptron to bardzo uproszczony fizyczny model narządu wzroku – pierwsza sieć neuronowa posiadająca zdolność uczenia się, skonstruowana przez Franka Rosenblattaw 1958 roku. W wydaniu MRKK Perceptron jest instalacją opowiadającą o sposobach percepcji przestrzeni, budującą środowisko, w którym zwiedzający wystawiony zostaje na oddziaływanie nieoczekiwanych bodźców.

Nieformalną grupę MRKK | design studio tworzą Maja Ratyńska – absolwentka Wydziału Wzornictwa gdańskiej ASP i Konrad Zientara – architekt wykształcony na Wydziale Architektury tamtejszej Politechniki. Od początku działalności ważna jest dla nich aktywność pozabiurowa – biorą udział w wielu zdarzeniach popularyzujących ideę szeroko rozumianego projektowania, zrównoważonego rozwoju i ekologii, a także organizują warsztaty edukacyjne. Upodobanie do tematów związanych z odnawialnymi źródłami energii, recyklingiem i oszczędnością energii oraz zamiłowanie do eksperymentów zaowocowało współpracą z wieloma organizacjami kulturalnymi i edukacyjnymi z całej Polski. Doświadczenia wyniesione z pobytu w Kolonii Artystów na terenie Stoczni Gdańskiej skłoniły ich do zajęcia się akustyką i zainteresowania odbiorem przestrzeni za pośrednictwem słuchu. Badania nad percepcją zmysłową przyczyniły się do powstania unikatowych instrumentów elektroakustycznych oraz akcesoriów niemowlęcych stymulujących rozwój wzroku. Ich wyprawki i zabawki niemowlęce White & Black można znaleźć w sklepach lub na wystawach designu (Mediolan, Berlin), instrumentów posłuchać na koncertach elektronicznej muzyki eksperymentalnej, a realizacje architektoniczne obejrzeć na terenie Kaszub i Trójmiasta. Deklarują, że bardziej niż generowanie kryształowych renderów interesuje ich budowa wiaty nad jeziorem.

Archi-box 5: Perceptron
MRKK | design studio: Maja Ratyńska i Konrad K’sadhu Zientara
Otwarcie: 27 lutego 2014 r., godzina 18.00
Muzeum Architektury
Wrocław

Dodaj komentarz