• 2014-02-19

Ojciec Szpilar

21 marca polską premierę będzie mieć Ojciec Szpilar – bezpruderyjna komedia o katolickiej parafii w reżyserii Vinko Brešana.

„Ojciec Szpilar”, reż. Vinko Brešan (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Ojciec Szpilar”, reż. Vinko Brešan (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bogobojny Petar handluje prezerwatywami. Nie ma wyrzutów sumienia, bo papież wydał dekret, w którym częściowo godzi się na ich używanie. Na małej dalmatyńskiej wyspie, na której stoi kiosk Petara, pogłębia się jednak niż demograficzny. Wysłany na tamtejszą parafię młody katolicki ksiądz don Fabijan postanawia sprytnie zbuntować się przeciw papieskiemu prawu. Przekonuje Petara, że o przyrost naturalny zadbać trzeba. Jak to zrobić? Potajemnie dziurawiąc sprzedawane kondomy! Do spisku księdza i kioskarza dołącza też konserwatywny farmaceuta. W zaciszu apteki miesza pigułki antykoncepcyjne z witaminami, czym pomaga położyć kres wszelkiej antykoncepcji w mieście.

Mała wyspa na powrót się zaludnia. Przypadkowe ciąże owocują zawieraniem małżeństw mieszkańców Dalmacji z turystami. Informacje o szybkim przyroście naturalnym wyciekają więc poza granice Chorwacji. Przyciągają tłumy bezdzietnych par i ekipy telewizyjne. Miasto zaczyna tętnić życiem – kotłują się w nim namiętności, a trzej spiskowcy rozkoszy dbają o to, by niemowlęta przychodziły na świat w zdrowiu i wierze katolickiej.

Sielanka nie trwa jednak długo. Trzem mężczyznom staje bowiem na drodze jedna kobieta. Dopiero teraz wszystko zaczyna się wymykać spod kontroli…

Vinko Brešan jest chorwackim reżyserem filmowym, który zdobył międzynarodową renomę dzięki trzem produkcjom świetnie przyjętym przez krytykę, nagradzanym na wielu festiwalach filmowych i poruszającym tematy, które w chorwackim kinie lat 90. były uznawane za tabu.

Ojciec Szpilar
Reżyseria: Vinko Brešan
Obsada: Kresimir Mikić, Nikša Butijer, Marija Škaricić, Dražen Kühn, Jadranka Dokić, Laraz Ristovski, Goran Bogdan, Zdenko Bokić
Dystrybucja: Vivarto
W kinach od 21 marca 2014 r.

Dodaj komentarz