• 2014-02-19

Filmy konkursowe Short Waves Grand Prix 2014

Organizatorzy Short Waves Festival, który rozpocznie się 20 marca w Poznaniu, ogłosili listę siedmiu polskich produkcji nominowanych do Grand Prix festiwalu.

„Unconscious”, reż. Martyna Iwańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Unconscious”, reż. Martyna Iwańska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród siedmiu polskich produkcji nominowanych do wartej 20.000 PLN nagrody publiczności znalazły się tytuły nagradzane na międzynarodowych festiwalach, a także wyczekiwane premiery. Światowa trasa konkursowa potrwa od 14 do 30 marca, zaś rozdanie nagród odbędzie się w ostatnim dniu stacjonarnej części SWF 2014 w Poznaniu (od 20 marca do 6 kwietnia).

Filmy konkursowe Short Waves Grand Prix 2014:

  • Ziegenort, reż. Tomek Popakul, 2013. Mała nadmorska wioska. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Introwertyczny chłopiec-ryba będzie musiał stawić czoła pierwszej poważnej rywalizacji. Świat odkrywany przez chłopca pełen jest niepokojących znaków, frapujących obserwacji, które niejednokrotnie budzą w nim przerażenie. Efekt czytania i rozmyślania o teoriach fizycznych, które proponują istnienie światów równoległych, o sporach dotyczących tego, czy świat ma strukturę ciągłą (analogową) czy nieciągłą (dyskretną), a wreszcie równoważenia rozbieżnych tropów lekturą, między innymi, Roberta Walsera. Film powstawał równolegle wobec zgłębiania wspomnianych zagadnień.
  • Rezonans, Mateusz Sadowski, film eksperymentalny 2013 6’16”. Efekt czytania i rozmyślania o teoriach fizycznych, które proponują istnienie światów równoległych, o sporach dotyczących tego, czy świat ma strukturę ciągłą (analogową) czy nieciągłą (dyskretną), a wreszcie równoważenia rozbieżnych tropów lekturą, między innymi, Roberta Walsera. Film powstawał równolegle wobec zgłębiania wspomnianych zagadnień.
  • Nasza klątwa, Tomasz Śliwiński, film dokumentalny, 2013, 27’.  Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.
  • Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek, Karolina Specht, animacja, 4’57”. Historia człowieka, który urodził się bez własnego kształtu. Ciągłe deformacje i wtłaczanie w cudze formy budzi w nim poczucie buntu. Czy może żyć zupełnie niezależnie od innych i w oderwaniu od rzeczywistości? Kto i co decyduje o tym, jacy ostatecznie jesteśmy?
  • Hosanna, Katarzyna Gondek, film fabularny, 2013, 9’30”. Hosanna to baśń o dziarskiej dziewczynce, która wpada do świata babki dewotki i sieje w nim słodkie spustoszenie. Wnuczka odkrywa osobliwą kolekcję kolegów babci i stopniowo bada ich rolę w jej życiu. Zaciekawienie dziewczynki rujnuje i jednocześnie buduje na nowo babciny porządek rzeczy.
  • Matka, Łukasz Ostalski, film fabularny 2013 30’. Małgorzata (w tej roli Danuta Stenka) – na co dzień ważny polityk – jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn – narkoman potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i zmasakrowane ciało młodej dziewczyny. W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu.
  • Unconscious, Martyna Iwańska, teledysk 2013 4’56”. Teledysk do utworu duetu Rebeka. Sam duet pojawia się w klipie, ale najważniejsi są odtwórcy głównych ról – Maria Cieślak i Piotr Stramowski, oraz ascetyczna scenografia. Unconscious to historia hipnotyzującego i niepokojącego związku miłosnego, jednostronnej relacji z zaskakującym otoczenie

Short Waves Festival
20 marca – 6 kwietnia 2014 r.
Poznań

Dodaj komentarz