• 2014-02-18

Piotr Flądro – Czarci Pudding w Warszawie

Od 18 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę prac Piotra Flądry pt. Czarci Pudding.

Autor pracy: Piotr Flądro (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Piotr Flądro (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta skupia swoją uwagę na przedmiotach, które powszechnie określa się mianem cywilizacyjnych odpadów.

Fiksacja polegająca na chęci posiadania przedmiotów odrzuconych, zmutowanych, będących odpadami produkcyjnymi nie pozwala mi przejść obojętnie obok czegokolwiek, co mógłbym poddać redefinicji. Miejsca takie jak pchle targi są dla mnie równie fascynujące, jak centra handlowe.

– wyznał Piotr Flądro w swojej pracy dyplomowej na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP. Instalacja, którą wtedy zaprezentował, zostanie pokazana w Project Room wraz z innymi jego pracami.

Artystę, mimo że studiował wzornictwo, cechuje antropologiczne i inżynieryjne zainteresowanie przedmiotami, które powszechnie określa się mianem odpadów cywilizacyjnych. Z dadaistyczno-punkowym zacięciem zbiera te kaprolity machiny cywilizacyjnej, jak je nazywa, studiując ich formę i uwypuklając to, co spowodowało, że zostały wyrzucone – ich przypadkowość. Dlaczego? Bo oddają wtedy energię niczym bakterie z reaktora jądrowego w Czarnobylu – twierdzi.

Flądro eksperymentuje, używając cieczy, folii, metalu; dokumentuje, oblicza zmęczenie materiału, kręci filmy o upadku worka cementu z dużej wysokości. Piotr Flądro poszukuje formy idealnej.

Piotr Flądro (ur. 1983) – absolwent ASP we Wrocławiu, gdzie obronił dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła (kierunek ceramika). Uczestniczył w wystawach i imprezach, m.in. Przeglądzie Sztuki Survival we Wrocławiu (2013, 2005), OUT OF STH we wrocławskim BWA (2012), na którego fasadzie nadal znajduje się jego realizacja z samochodowych reflektorów, Co budzi lęk, samo drży ze strachu (2011, z Kamilem Stańczakiem) w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu, Linia Y w Galerii Appendix2 w Warszawie.

Ekspozycja odbywa się w ramach cyklu Bank Pekao Project Room, który realizowany jest dzięki współpracy Centrum Sztuki Współczesnej z Bankiem Pekao S.A.

Kurator: Marcin Krasny
Koordynacja: Katarzyna Tomczak-Wysocka

Piotr Flądro, Czarci pudding
Wernisaż: 18 lutego 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 marca 2014 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz