Marcin Sauter o poszukiwaniu spokoju w Sopocie

Od 19 lutego w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie można oglądać wystawę fotografii Marcina Sautera pt. Spokój Podróży, wywodzącego się z Bydgoszczy filmowca i fotografika, współtwórcy Bydgoskiej Kroniki Filmowej (przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy).

Fot. Marcin Sauter, Palermo, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marcin Sauter, Palermo, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Spokój Podróży powstała z fotografii wykonanych w latach 2005-13, w wielu krajach świata, m.in. w: Armenii, Rosji, Górskim Karabachu, USA, Gwatemali, Belize, Włoszech, Francji, Białorusi, Maroku, Syrii, Libanie i Polsce. Na prezentację złożą się wybrane fotografie z poprzednich lat i nowy, nie pokazywany wcześniej materiał z lat 2009-2013. W czerwcu tego roku na kolejnej indywidualnej wystawie w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy zostaną pokazane nowe fotografie z czterech ostatnich lat.

Podróżuję w poszukiwaniu spokoju. Szczególnego stanu uwagi, skupienia i odbioru wrażeń. Pięknego uczucia, które zgubiłem w trakcie życia i które odnajduje czasem, gdzieś daleko od domu przed zrobieniem zdjęcia. Na przecięciu fascynacji tym co widzę, poczuciem samotności, koniecznym żeby to zobaczyć i tęsknoty za niemożliwym do złożenia krajobrazem z tyłu mojej głowy. Fotografie z wystawy pokazują głównie miejsca, które znajduję w trakcie moich podróży, związanych z pracą filmowca dokumentalisty. W momentach ukradzionych moim filmom.

Marcin Sauter /Belize 2012/

Fot. Marcin Sauter, Bejrut (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marcin Sauter, Bejrut (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Sauter (1971, Bydgoszcz) – jeden z największych talentów polskiego filmu dokumentalnego, co potwierdzają nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej – nieformalnej szkoły filmowej prowadzonej w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Startował jako fotoreporter największych dzienników w Polsce. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Wraz z Maciejem Cuske nakręcił w 2000 roku pierwszą polską, pełnometrażową komedię niezależną I co wy na to Gałuszko?. Film zyskał miano kultowego. Zrealizowany na ścinkach nagranej już, odzyskiwanej taśmy 35 mm obraz, stał się wzorem walki o własne filmy dla całego pokolenia niezależnych realizatorów.

Jest laureatem kujawsko-pomorskiej nagrody filmowej Flisak Tofifest. Ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zadebiutował filmem Za płotem (2005), uhonorowanym nagrodą za najlepsze zdjęcia na 45. Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2005. Jego debiut zdobył także pierwsze nagrody na festiwalach europejskich szkół filmowych w Londynie i Wilnie, oraz pierwsze miejsce na prestiżowym konkursie filmów dokumentalnych Cinema du Reel w Paryżu i został uznany we Francji za jeden z 10 najwybitniejszych krótkometrażowych filmów ostatniej dekady. Za kolejny film Kino objazdowe (2005) otrzymał nagrodę Srebrnego Lajkonika na koljenym Krakowskim FF. W tym samym roku reżyser został zgłoszony do Paszportu Polityki w kategorii Film. W ramach projektu Rosja-Polska. Nowe spojrzenie zrealizował film Pierwszy dzień (2007), który zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach min. DocLisboa i OneWorld w Pradze.

Jest współtwórcą zespołu filmowego Paladino, grupy młodych, twórczych dokumentalistów, z którymi zrealizował portret Andrzeja Wajdy na planie filmu Katyń. Film Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie! (2009) zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sztuki Europejskiej Arts & Film w Pradze. Jego ostatni film autorski to Hakawati zrealizowany w Damaszku w Syrii w przeddzień wybuchu wojny domowej. Zrealizował tez zdjęcia do filmów: Małe instrumenty, Matka 24h, Mleczny brat, Debiut, La machina, Viva maria!.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Agencją Zegart.

Marcin Sauter, Spokój podróży
Wernisaż: 19 lutego 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 30 marca 2014 roku
Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2
Sopot

Dodaj komentarz