• 2014-02-18

Kora Kowalska o śmieciach i sztuce, czyli mikrohistoriach błahostek

20 lutego w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu Kora Kowalska poprowadzi wykład pt. Pogranicza kultury – śmieci a sztuka.

Kora Kowalska, wykład pt. „Pogranicza kultury – śmieci a sztuka”, ilustracja promocyjna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kora Kowalska, wykład pt. „Pogranicza kultury – śmieci a sztuka”, ilustracja promocyjna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedmioty jednorazowe, tandetne, jarmarczne, śmieci to kulturowe odpadki, które za pomocą swojej unikalnej biografii mogą powiedzieć bardzo dużo o wspólnym losie rzeczy i ludzi.

W czasach masowej produkcji i globalnego przyspieszenia wszystkie użyteczne i niezbędne dziś przedmioty jutro powędrują na śmietnik. Na śmietniku historii żeruje zaś kolekcjoner, archeolog lub artysta i wydobywa z niego rzeczy ułomne, zużyte i bez wartości. Rehabilituje je i nadaje im nowe znaczenie, zmieniając pospolitą rzecz w objet trouvé. Wykład będzie próbą odpowiedzi na pytanie, jak anonimowa rzecz dzięki znalezieniu ponownie wraca do życia i staje się aktywnym uczestnikiem rzeczywistości. Omówione zostaną strategie rządzące działaniami artystów, którzy wykorzystują w swojej sztuce odpadki, ale także mikrohistorie błahostek: celuloidowych figurek z kiosku, pustych opakowań, odpustowych gadżetów czy pamiątek z II wojny światowej, które dzięki zainteresowaniu kolekcjonera lub artysty powracają do obiegu.

Kora Tea Kowalska – absolwentka archeologii i kulturoznawstwa, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadzi zajęcia na kulturoznawstwie z zakresu sztuki filmowej oraz pograniczy kultury współczesnej. Publikuje w Menażerii i czasopiśmie antropologiczno-społecznym Maska. W swojej pracy naukowej podejmuje takie tematy jak: efemery rzeczywistości, kicz, kamp i tandeta w kulturze, antropologia śmieci, junk art, outsider art czy archeologia minionej codzienności z naciskiem na historię przedmiotów odrzuconych, banalnych i pomijanych w tzw. głównym dyskursie nauki. Z zamiłowania kolekcjonerka kuriozów i odpadków kultury.

Kora Kowalska, Pogranicza kultury – śmieci a sztuka
Wykład odbędzie się 20 lutego 2014 roku o godzinie 18.00
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz