• 2014-02-17

Simpson o Socjalidarności w Warszawie

Od 27 lutego w Atelier na Grzybowskiej Polish Art Collection w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Simpsona pt. Socjalidarność: Dyrektywy, zakazy, nakazy, podatki i regulacje.

Simpson, „Zeitgeist E951. Moving Backward”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Simpson, „Zeitgeist E951. Moving Backward”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Simpson poprzez wieloznaczne symbole w ironiczny sposób przedstawia jak wszechobecny interwencjonizm państwowy, korporacje, media oraz ideologie definiują naszą rzeczywistość. W swoich pracach posługuje się szablonem wykorzystując płaskość plamy kolorystycznej czy przerywany kontur. Taka forma ekspresji zdaje się doskonale podkreślać zawarty w nich przekaz.

Prace zaprezentowane w ramach wystawy Socjalidarność opisują aktualną kondycję państwa. Państwa, które pod postacią szlachetnych haseł z lat transformacji ustrojowej: Sprawiedliwości i Solidarności społecznej, uzasadnia rozszerzanie rządowej kontroli oraz zwiększanie obciążeń podatkowych.

Od końca lat 80-tych, hasła Sprawiedliwość społeczna i Solidarność podtrzymywane są jedynie w obietnicach polityków. W praktyce służą do załatwiania partykularnych interesów, a ich sens oderwał się od pierwotnego znaczenia. W tym wszystkim, pod ustawowym przymusem, muszą odnaleźć się zwykli obywatele – bohaterowie walczący z wszechogarniającymi Dyrektywami, zakazami, nakazami, podatkami i regulacjami.

Narastający interwencjonizm państwowy głównie pogłębia podziały. Nie wyrównuje szans, a raczej sprzyja polaryzacji ekonomicznej społeczeństwa. Skutkiem tego jest obecna sytuacja gospodarcza i demograficzna oraz emigracja o podłożu ekonomicznym.

Simpson (1985 r.) jest absolwentem wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych. Dyplom obronił w pracowni prof. Marka Sapetty w 2010r. Jego twórczość została zaprezentowana w albumach Polski Street Art i Polski Street Art 2.

Simpson, Socjalidarność: Dyrektywy, zakazy, nakazy, podatki i regulacje
Wernisaż: 27 lutego 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 6 marca 2014 roku
Atelier na Grzybowskiej
ul. Grzybowska 6/10
Warszawa

Dodaj komentarz