Ostatni weekend z Reakcją na modernizm

Instytut Architektury zaprasza na weekendowy finisaż wystawy Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza, który potrwa od 22 do 23 lutego w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

„Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” w krakowskim Muzeum Narodowym (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” w krakowskim Muzeum Narodowym (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program:

22 lutego:

  • godz. 15.00-16.30 – spotkanie kuratorskie z Michałem Wiśniewskim i Rafałem Ochęduszko połączone z oprowadzaniem po wystawie
  • godz. 17.00-18.30 – Adolf Szyszko-Bohusz i architektura władzy – wykład Davida Crowley’a, wprowadzenie: Dorota Leśniak-Rychlak. Miejsce: Sala u Samurajów, Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny Aleja 3 Maja 1

David Crowley będzie zastanawiał się, w jaki sposób projekty Adolfa Szyszko-Bohusza latach 30. XX wieku były przeniknięte ideami – formułowanymi często w Europie międzywojennej – na temat sposobów wyrażania się władzy w nowoczesnej architekturze. Wiązało się to zarówno z zarządzaniem przeszłością, jak i projektowaniem przyszłości. Szyszko-Bohusz, jako architekt i konserwator najważniejszych polskich zabytków, z bliskimi znajomościami w najwyższych kręgach politycznych kraju, był predestynowany, by zajmować się jednym i drugim. Skupiając się na zaprojektowanym przez niego wejściu do krypty Piłsudskiego na Wawelu i Domu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Oleandrach, Crowley zajmie się także poszukiwaniem powiązań dzieł Szyszko-Bohusza z głęboko zakorzenioną w polskiej kulturze politycznej symboliką śmierci, a także związkami, które architekt chciał ustanowić z kulturą klasycznego antyku.

David Crowley – kierownik Department of Critical Writing in Art and Design w Royal College of Art w Londynie. Jest krytykiem dizajnu oraz kuratorem wystaw, m. in. słynnej Cold War Modern: Design 1945-1970 (Victoria and Albert Museum, Londyn, 2008-2009. Interesuje się Europą Środkowo-Wschodnią, opublikował (jako autor bądź redaktor) kilka książek poświęconych historii kulturowej tego regionu. Jest redaktorem (wraz z Susan Reid) tomu Pleasures in Socialism. Leisure and Luxury in the Eastern Bloc (Northwestern University Press, w druku, 2010).

23 lutego:

  • godz. 13.00-14.30 Michał Wiśniewski – ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie połączone z rozmową z Piotrem Lewickim z Biura Projektów Lewicki Łatak, współautorem projektu aranżacji wystawy.
  • godz. 15.00-15.30 – projekcja filmu kolektywu Palce Lizać, będącego zapisem projektu Powieść modernistyczna – cyklu spotkań z mieszkańcami budynków autorstwa Adolfa Szyszko-Bohusza
  • godz. 16.00-17.30 – spotkanie z prof. Witoldem Cęckiewiczem – wybitnym krakowskim architektem i urbanistą, uczniem i asystentem Adolfa Szyszko-Bohusza, który opowie o swoim nauczycielu, a także rozumieniu dziedzictwa modernizmu w kontekście jego własnych projektów: kina Kijów i hotelu Cracovia. Moderacja spotkania: Michał Wiśniewski, Marta Karpińska. Miejsce: wystawa Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza, Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny, Aleja 3 Maja 1, I piętro

Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza – finisaż
22-23 lutego 2014 r.
Muzeum Narodowe
Kraków

Dodaj komentarz