• 2014-02-17

Film o młodości, walce i miłości. Miasto 44 we wrześniu na ekranach

19 września premierę będzie mieć długo oczekiwane Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy.

„Miasto 44”, reż. Jan Komasa (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Miasto 44”, reż. Jan Komasa (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Miasto 44 nie będzie filmem o polityce, ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Będzie filmem o młodości, walce i miłości. Tak o swoim dziele mówią twórcy nowego wysokobudżetowego obrazu Jana Komasy – autora wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju Sala samobójców. Dzięki filmowi Miasto 44 widzowie odkryją, że mimo grozy wojny, młodzi Warszawiacy nigdy nie wyrzekli się uczuć, a zrujnowane ulice i zbombardowane podwórka miasta były świadkami wielu powstańczych ślubów.

W zniszczonej Warszawie miłość na stałe spleciona była ze śmiercią, przekonują znawcy tematu, a wśród nich Sławomir Koper. Autor książki Miłość w Powstaniu Warszawskim przytacza niezwykłe historie zakochanych Warszawiaków, których uczucie kwitło mimo wszechobecnego terroru i zagrożenia. Według oficjalnych statystyk, w trakcie 63 dni Powstania odbyło się aż 256 ślubów! Mogło być ich nawet więcej, ale z różnych przyczyn nie wszystkie zostały zarejestrowane.

Czasem na przeszkodzie stawała śmierć kapelana, śmierć młodej pary lub ogólny bałagan, w którym formalności schodziły na plan dalszy. Atmosferę takiej ceremonii dopełniały obrączki wykonane z nakrętek i zwykłego metalu, bojowe stroje oraz konserwy mięsne lub kąpiel w ciepłej wodzie jako prezent dla nowożeńców.

Scena powstańczego ślubu znajdzie się również w Mieście 44, gdzie sakramentalne tak powiedzą sobie Kobra – znany z Jesteś Bogiem Tomasz Schuchardt oraz Beata – debiutująca na dużym ekranie Karolina Staniec.

W tej scenie dla bohaterów najważniejsze jest tu i teraz. Przeszli straszne rzeczy i zaczynają podejrzewać, że powstanie trwa o wiele dłużej niż powinno. Z tyłu głowy mają świadomość, że mogą to być ostatnie dni ich życia. W tej sytuacji miłość i szczęśliwe momenty są przeżywane najmocniej, zintensyfikowane do granic możliwości.

– tłumaczy inny z filmowych debiutantów Michał Meyer, w Mieście 44 grający powstańca o pseudonimie Pająk.

Miasto 44 to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Za efekty specjalne odpowiada hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: Casino Royale, Incepcji, King Konga i Nędzników. Zdjęcia do filmu trwały równo 63 dni – tyle, ile Powstanie Warszawskie. Przez plan przewinęło ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.

Uroczysta premiera Miasta 44 odbędzie się 1 sierpnia 2014 roku – w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie film obejrzy 15 000 widzów. Będzie to największa premiera w Europie i pierwsze tej skali wydarzenie w historii polskiej kinematografii. Miasto 44 trafi do regularnej dystrybucji kinowej 19 września 2014 roku.

Miasto 44 nie będzie filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Mimo że rozgrywa się w walczącym mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. Miasto 44 nie będzie argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje, czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. Miasto 44 nie będzie pomnikiem. Nie chcemy składać hołdu. Opowiemy historie prawdziwych, młodych ludzi. Niektórzy z nich zachowali się pięknie, inni załamali się i stchórzyli. Jedni marzyli o poświęceniu, inni o kochaniu się z dziewczyną. Nie szukamy spiżowych bohaterów. Miasto 44 nie będzie filmem o polityce. Będzie filmem o miłości, młodości i walce.

– Twórcy filmu Miasto 44

Miasto 44
Reżyseria: Jan Komasa
Obsada: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Maurycy Popiel, Antoni Królikowsk, Tomasz Schuchardt, Michał Meyer, Grzegorz Daukszewicz, Michał Czernecki, Michał Żurawski, Karolina Staniec, Filip Gurłacz, Magdalena Koleśnik, Michał Mikołajczak, Krzysztof Stelmaszyk, Monika Kwiatkowska, Jan Kowalewski
Dystrybucja: Kino Świat
W kinach od 19 września 2014 r.

Dodaj komentarz