Jadwiga Mydlarska Kowal ujawnia Cudze Oblicza

Od 18 lutego w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac Jadwigi Mydlarskiej Kowal pt. Cudze Oblicza.

Jadwiga Mydlarska-Kowal, „Faust”, Wrocławski Teatr Lalek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jadwiga Mydlarska-Kowal, „Faust”, Wrocławski Teatr Lalek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawę składają się rysunki, projekty scenograficzne i lalki autorstwa Jadwigi Mydlarskiej Kowal. Zostanie pokazanych około 40 projektów, które Mydlarska stworzyła we wrocławskich teatrach na przestrzeni 20 lat swojej pracy, zaczynając od jej pierwszych projektów, wybitnego tryptyku Fenomen Władzy, aż po jedne z jej ostatnich prac do spektakli Śmieszny Staruszek czy Córka króla mórz. Wystawa Cudze Oblicza to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć prawdziwe teatralne lalki i projekty z tych przedstawień, które dawno już zeszły z afisza.

Jadwiga Mydlarska Kowal (1943-2001) urodziła się w 1943 roku w Pilźnie. Wychowywała się we Wrocławiu, później przez pewien czas mieszkała w Wielopolu Skrzyńskim. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie pod opieką profesora Franciszka Bunscha zdobyła dyplom grafika. Na stałe jednak związała się z Wrocławiem, gdzie ponownie pojawiła się w 1971 roku. Zanim teatr i scenografia pochłonęły ją na dobre pracowała w Domu Mody Polskiej, prowadziła zajęcia plastyczne w liceum, współpracowała z Wytwórnią Filmów Fabularnych. Do Wrocławskiego Teatru Lalek trafiła niejako przypadkiem, polecona przez Eugeniusza Geta Stankiewicza poszukującemu współpracownika Wiesławowi Hejnie. Reżyser często wspomina: Wiesz – mówił Get Stankiewicz – jest taka ciekawa dziewczyna w Wytwórni Filmów, porozmawiaj z nią. I tak się zaczęło…

W duecie z Wiesławem Hejno stworzyła ponad 30 niezwykłych opraw wizualnych do spektakli. Ich współpraca rozpoczęła się od Polskich szopek i herodów. Na Małej Scenie dla Dorosłych, którą razem stworzyli powstało kilkanaście niezwykłych przedstawień. Wśród nich na uwagę zasługuje tryptyk Fenomen władzy, na który złożyły się takie spektakle jak Proces, Faust i Gyubal Wahazar. Pokazała w nich w sposób niezwykle plastyczny różne aspekty problemu władzy. Olbrzymie lalki z wykrzywionymi grymasami na twarzach i wyliniałymi włosami, wytrzeszczające oczy, uwięzione w ciasnej, klaustrofobicznej przestrzeni. Mydlarska tworzyła w spektaklach dla dorosłych światy przesycone przeczuciem śmierci.

Dodatkowo jakby na przekór upiornej stylistce spektakli dla dorosłych tworzyła baśniowe, przepiękne scenografie do spektakli dla dzieci między innymi takich jak Córka Króla Mórz, Szewczyk Dratewka, Baśń o Smoku Strachocie. Na początku niezrozumiana przez środowisko i krytykę wreszcie zdobyła uznanie. W 2000 roku została wyróżniona między innymi dwoma prestiżowymi nagrodami – w Katowicach otrzymała Złotą Maskę, a we Wrocławiu Złotą Pacynkę Niestety nie zdążyła dokończyć wielu projektów i zrealizować licznych planów artystycznych. Zmarła w 2001 roku we Wrocławiu.

Wystawa powstała ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej, Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach i Wrocławskiego Teatru Lalek.

Jadwiga Mydlarska Kowal, Cudze Oblicza
Wystawę można oglądać od 18 lutego do 21 marca 2014 roku
Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1
Wrocław

Dodaj komentarz