Dorota Buczkowska wraca na brzeg rzeki w Starterze

Od 22 lutego w Galerii Starter będzie można oglądać wystawę prac Doroty Buczkowskiej pt. Wracam na brzeg rzeki.

Autorka pracy: Dorota Buczkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Dorota Buczkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawą Wracam na brzeg rzeki Dorota Buczkowska powraca do traktowania przestrzeni wystawy i galerii jako struktury totalnej. Używa zaskakujących surowców – bo nie inaczej można sklasyfikować masło, będące budulcem centralnego obiektu.

Premierowym odsłonom wszystkich składowych wystawy (video, rzeźby, fotografii) towarzyszy niezwykle osobista realizacja powstała we współpracy z osiadłym w Paryżu artystą João Vilhena – wykres z elektrokardiogramu powstały w momencie największej intymności. W tekście towarzyszącym wystawie Marta Lisok pisze:

Dorota Buczkowska w swoich pracach nie ma w zwyczaju szanować granic i jasnych podziałów. Status ciała z założenia jest dla niej czymś kłopotliwym, dlatego ciągle wykreśla jego mapy, wyrzuca z niego wszystko jak z worka, przekształca, układa na nowo. Robi to poza zasadami prawidłowości anatomicznych, wyłącznie na bazie własnych przeczuć. (…)

Buczkowska przekopuje się i oznacza warstwy własnego ciała i zamrożonej w nim pamięci. Przygląda się procesom ich ciągłej cyrkulacji, twardnienia i rozmiękczania. Forma przelewa się tu niespokojnie i szuka sobie miejsca. Medium nie ma znaczenia (…) W jej pracach stany skupienia przechodzą niepostrzeżenie jeden w drugi, wiadomo, że coś się zbliża, stare i zużyte przepadło, a nowe nie pokazało się jeszcze na horyzoncie.

Dorota Buczkowska wypowiada się w różnorodnych mediach: rysunku, grafice, malarstwie, fotografii, instalacjach, rzeźbie i filmach. W swoich pracach często podejmuje tematy związane z percepcją cielesności, fizjologią i biologią ciała, obrazując je za pomocą przekazów metaforycznych, czasami zabarwionych surrealistycznym nastrojem oraz poetycką subtelnością. Jej filmy wideo zwykle powstają w wyniku bacznej obserwacji otoczenia, sublimowanej w ruchome obrazy o trudno definiowalnej, zagadkowej treści.

Dorota Buczkowska (ur. 1971) w latach 1999-2003 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie (pracownia prof. Grzegorza Kowalskiego), a w latach 2002-2003 w Centre National des Arts Plastiques Villa Arson w Nicei we Francji.

Gościnnie: João Vilhena

Dorota Buczkowska, Wracam na brzeg rzeki
Wernisaż: 22 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 21 marca 2014 roku
Galeria Starter
ul. Andersa 13
Warszawa

Dodaj komentarz