Do lasu. Interwencja architektoniczna

Do lasu jest pierwszym z działań salonu Red Onion poświęconych artystycznemu badaniu materiałów, których używa się w projektowaniu.

Do lasu. Interwencja architektoniczna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do lasu. Interwencja architektoniczna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzeźbiarskie konstrukcje projektu Lorens Studio — to serce projektu Do lasu w warszawskim salonie Red Onion. Zawieszone gdzieś pomiędzy rzeźbiarskim poszukiwaniem pięknej formy w przestrzeni, a funkcją użytkową, wyrosną w przestrzeni sklepu tylko na tydzień. Będą kolejnym głosem o możliwości dialogu sztuki z przestrzeniami handlowymi, czyli czymś, co w Paryżu albo Londynie jest standardem, w Polsce — kiełkującą dobrą praktyką.

Anna i Marek Lorens zaprojektowali dla Red Onion niezwykłe konstrukcje ekspozycyjne. To nie tylko rzeźby / ekspozytory oferty sklepu, ale też zapis autorskiego badania jednego z materiałów, po które najczęściej sięgają dizajnerzy, czyli drewna. W wersji Lorens Studio drewnu daleko do takiego charakteru, który znamy z krzeseł, stołów, akcesoriów kuchennych. Drewniane struktury, które prezentują w Red Onion, są ultralekkie, a nawet prześwieca przez nie światło. Przypominają biżuterię dla przestrzeni, a nie twardą konstrukcję. A jednak są użytkowe.

Po co zapraszać architektów do salonu z dobrym dizajnem? Czy mikrokosmosowi, w którym jest tyle zaprojektowanych przedmiotów potrzeba jeszcze kolejnego projektu? Wierzymy, że tak. Obserwujemy, jak powoli wyczerpuje się formuła awangardowych poszukiwań sztuki, a znów do głosu zaczyna dochodzić plastyka — sztuka o użytkowym charakterze, projektowana do konkretnych przestrzeni, poszukująca odpowiednich materiałów i wchodząca z nimi w dialog. Dlatego zdecydowaliśmy się zanieść drewno do lasu i zobaczyć jak na styku architektury i już wcześniej zaprojektowanych przedmiotów iskrzy i wibruje.

Lorens Studio – architekci wszechstronni, projektują budynki, wnętrza i meble. Od kilku lat z sukcesami prezentują się m.in. na Saloni del Mobile w Mediolanie. Wnętrza postrzegają tak jak architekturę – przestrzennie, stroniąc od powierzchownej stylizacji. Kładą nacisk na strukturę, szlachetny materiał. Anna Lorens jest doktorem architektury, laureatką 1. nagrody Fundacji Stefana Kuryłowicza, wykładowcą w School of Form (projektowanie/ domestic design). Marek Lorens jest absolwentem Wydziału Architektury PWiTU w Karlsruhe i zdobywcą Grand Prix w konkursie na otoczenie Pałacu Kultury.

Do lasu. Interwencja architektoniczna
27 lutego — 6 marca 2014 r.
Wernisaż: 27 lutego 2014 r. godz. 19.00
Lorens Studio
Red Onion, ul. Burakowska 5/7
Warszawa

Dodaj komentarz