• 2014-02-15

To nie jest obraz. Michał Stonawski w Ostrowcu Świętokrzyskim

21 lutego o godz. 18.00 w Pracowni Otwartej Kontrola Jakości w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie otwarta wystawa malarstwa iluzjonistycznego To nie jest obraz. Autorem prac jest Michał Stonawski.

Michał Stonawski, „To nie jest obraz”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Michał Stonawski, „To nie jest obraz”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Michał Stonawski tworzy dodatkową rzeczywistość. Choć na pozór niczym się ona nie różni się od tej codziennej, to rządzi się swoimi własnymi prawami.

O autorze pisze Rafał Borcz, malarz i adiunkt na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych:

Michał Stonawski maluje miasto, jego obrazy noszą w sobie chłodny, analityczny pierwiastek. Autor przestaje być widoczny, staje się bardziej anonimowym robotnikiem na malarskim placu budowy niż artystą.

Twórczość Michała to mikroświat na ogromnych obrazach. Artysta zajmuje się studium powierzchni blachy, drewna, spękanej emalii i rdzy. Minimalistyczne, zdyscyplinowane obrazy są rodzajem hołdu złożonego zwykłym przedmiotom.

Pole artystycznej działalności Michała znajduje się tam, gdzie rzeczywistość okazuje się najbardziej powszednia i zwyczajna. Codziennie widziane przedmioty i zjawiska paradoksalnie najłatwiej umykają naszej percepcji. Michał zmusza nas do zwrócenia uwagi na powszedniość, wskrzesza ją – lecz to nie wszystko. Ukazanie tej codziennej, najbardziej spranej i zwietrzałej rzeczywistości, więcej, wykorzystanie jej iluzji do zaburzenia postrzegania naszego najbliższego świata wytrąca z równowagi i poczucia bezpieczeństwa. Potykamy się o próg, którego nigdy nie było i nie powinno być w tym miejscu – i nagle doznajemy olśnienia: próg jest piękny!

Malarstwo Michała prezentuje spojrzenie z bardzo z bliska. Jest on fachowcem, przede wszystkim malarzem, lecz bywa także murarzem, konstruktorem, blacharzem, elektrykiem i cieślą. [...] Obrazy Michała to malarstwo przezroczystości. Ukazują świat codziennie widziany i niezauważany. Staje się on widoczny dopiero po zetknięciu z tymi obrazami. Są one uniwersalne, mijam je jadąc tramwajem do pracy, używa się ich teraz do grodzenia placów budów, na ogłoszeniowe słupy, ba! to malarstwo potrafi być nawet kontenerem na śmieci. Spotykam jego obrazy w moim bloku, od metalowych piwnicznych drzwi po blaszany dach. W każdym kącie industrialnej przestrzeni skrył się jakiś skromny przedmiot, już nie taki oczywisty i trywialny jak kiedyś. Nagle spowija go klasyczne piękno, szlachetność jakaś w siermiężności.

Michał Stonawski studiował w latach 2004–2010 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2007 został laureatem stypendium im. Prof. Jana Szancenbacha. W 2010 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka. Jest absolwentem stacjonarnych studiów doktoranckich na ASP w Krakowie, bohaterem kilku wystaw indywidualnych i kilkunastu wystaw zbiorowych.

Pracownia Otwarta Kontrola Jakości w Ostrowcu Świętokrzyskim to miejsce w sercu dawnej huty, przy al. Solidarności 9. Powstało we wrześniu 2013 r. Jest przestrzenią ekspozycyjną i warsztatową, miejscem do pracy dla artystów i zarazem siedzibą Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki.

Wystawa będzie czynna do 9 marca.

To nie jest obraz
Michał Stonawski
Od 21 lutego do 9 marca 2014 r.
Pracownia Otwarta Kontrola Jakości w Ostrowcu Świętokrzyskim

Dodaj komentarz