• 2014-02-15

Polska gościem honorowym na Targach Książki w New Delhi

Polska jest gościem honorowym trwających od 15 do 23 lutego Międzynarodowych Targów Książki w New Delhi. W tym roku obchodzona jest także 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Indiami.

Instytut Książki – logo (źródło: materiały prasowe)

Instytut Książki – logo (źródło: materiały prasowe)

Organizatorem polskiego wystąpienia na targach są Instytut Książki i Instytut Polski w New Delhi.

W oficjalnym otwarciu targów swój udział zapowiedział Prezydent Indii, Pranab Mukherjee, a Polskę będą reprezentowali: Piotr Kłodkowski, Ambasador Polski w Indiach, Katarzyna Kacperczyk, Podsekretarz Stanu ds. polityki pozaeuropejskiej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Małgorzata Omilanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, Anna Tryc-Bromley, dyrektor Instytutu Polskiego w New Delhi.

Udział w targach wezmą polscy autorzy: Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Michał Rusinek, Jacek Dehnel, Wojciech Jagielski. Wśród gości znajdą się także polscy wydawcy: Beata Stasińska z GW Foksal, Magdalena Dębowska z Polishrights oraz Jadwiga Jędryas i Ewa Stiasny z wydawnictwa Dwie Siostry.

Polska, jako gość honorowy targów, na stoisku o powierzchni 135 metrów kwadratowych, zaprezentuje m.in. polskie nowości, książki dofinansowane z Programu Translatorskiego (c)Poland oraz literaturę polską w przekładzie na angielski. Będą się tam także odbywać spotkania z polskimi autorami. Ilustratorka Małgorzata Gurowska poprowadzi warsztaty dla dzieci. Tłumaczka Magdalena Heydel wygłosi wykład na temat literatury polskiej.

Polskiemu stoisku będą towarzyszyły dwie wystawy: It’s a Strange World: 20 Illustrators from Poland poświęcona polskim ilustratorom dziecięcym oraz wystawa Poeta reportażu. Ryszard Kapuściński 1932–2007.

Z okazji targów wydane zostały także publikacje w języku angielskim: gazeta Poland Guest of Honour, katalog wystawy ilustratorów dziecięcych, katalog towarzyszący wystawie poświęconej Ryszardowi Kapuścińskiemu, a także ulotka na temat tej samej wystawy w hindi.

W Indiach ukazały się przed targami cztery książki polskich autorów w hindi: Szafa Olgi Tokarczuk (tłum. Maria Puri), Mały Chopin Michała Rusinka (tłum. Manglesh Dabral), Opowieści galicyjskie Andrzeja Stasiuka (tłum. Maria Puri i Monika Browarczyk) oraz Szachinszach Ryszarda Kapuścińskiego (tłum. Prakash Dixit). Wszystkie książki zostaną zaprezentowane na targach.

W spotkaniach wezmą udział autorzy: Olga Tokarczuk i Michał Rusinek oraz tłumacze.

Polskie wystąpienie na targach zostało przygotowywane i sfinansowane przez Instytut Książki i Instytut Polski w New Delhi.

Międzynarodowe Targi Książki odbywają się w New Delhi po raz 41. W poprzedniej edycji wzięło udział 1 200 wystawców z Indii i 31 z zagranicy. Organizatorzy spodziewają się 55 000 zwiedzających dziennie.

Polska gościem honorowym na Międzynarodowych Targach Książki w New Delhi
Od 15 do 23 lutego 2014 roku
New Delhi

Dodaj komentarz