Polskie zbiory GK Collection na wystawie w Madrycie

Od 14 lutego w Santander Art Gallery w Madrycie można oglądać wystawę dzieł ze zbiorów GK Collection pt. Każdy dla kogoś jest nikim, pierwszej od lat tak obszernej ekspozycji polskich zbiorów sztuki współczesnej zagranicą.

Tadeusz Kantor, „Informel”, 1959 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Kantor, „Informel”, 1959 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest symbolicznym zapisem dialogu polskich artystów XX i XXI wieku z artystami i nurtami artystycznymi na świecie. Na prezentację składa się ponad 100 dzieł autorstwa 57 wybitnych twórców polskich i zagranicznych. Wszystkie prace pochodzą z prywatnej kolekcji Grażyny Kulczyk. Santander Art Gallery, jedna z najbardziej prestiżowych galerii sztuki nowoczesnej na świecie, po raz pierwszy zaprosiła do współpracy kolekcjonera z tej części Europy.

Na prezentację składa się ponad 100 dzieł autorstwa 57 artystów polskich i zagranicznych. Wszystkie dzieła pochodzą z prywatnych zbiorów Grażyny Kulczyk. Od lat, jedną z głównych motywacji kolekcjonerki jest osadzenie polskiej sztuki w międzynarodowym kontekście i promowanie polskich twórców – madrycka wystawa odzwierciedla ten profil zbiorów. Stała się pretekstem do zestawienia dzieł wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki z pracami czołowych artystów światowych. Dzięki temu, można się przekonać jak zbieżne były poszukiwania rodzimych twórców z uznanymi artystami np. z Zachodniej Europy. Mimo izolacji, sztuka w Polsce w czasach reżimu komunistycznego była bliska głównym wątkom i kierunkom w sztuce we Francji czy USA, i nie ustępowała oryginalnością twórcom z Zachodu.

Grażyna Kulczyk jest nie tylko aktywnym przedsiębiorcą, ale też od lat liczącą się na świecie animatorką kultury i kolekcjonerką sztuki współczesnej. Jeszcze w czasie studiów zaczęła budować swoje prywatne zbiory. Dziś Kolekcja Grażyny Kulczyk obejmuje ponad 500 dzieł – to największa prywatna kolekcja sztuki w Polsce i jedna z najważniejszych w tej części Europy. Wartość zbiorów GK Collection jest szacowana nawet na 100 mln Euro.

Kolekcja jest zapisem dialogu polskich twórców XX i XXI wieku z artystami i nurtami artystycznymi na świecie. Twórczość takich artystów jak Władysław Strzemiński, Zofia Kulik, Tadeusz Kantor, Roman Opałka czy Paweł Althamer i Piotr Uklański jest tu szeroko reprezentowana i ceniona na równi z najwybitniejszymi artystami światowej sławy. Od kilku lat kolekcjonerka nadaje zbiorom coraz bardziej międzynarodowy profil. Do kolekcji trafiły prace wybitnych zagranicznych artystów: fotografie Andreasa Gursky’ego, monumentalne obrazy Sama Francisa, Joan Mitchell i Anselma Kiefera; prace wybitnych artystek Yayoi Kusamy i Rosemarie Trockel, obrazy, obiekty i rzeźby minimalistów Donalda Judda, Sol LeWitta i Agnes Martin, zbiór dzieł artystów kręgu Grupy ZERO – Heinza Macka, Otto Piene, Güthera Ueckera, instalacje Lorisa Gréauda, i Olafura Eliassona – to tylko kilka nazwisk i wątków liczącej kilkaset prac zbiorów.

GK Collection, Każdy dla kogoś jest nikim
Wystawę można oglądać od 14 lutego do 15 czerwca 2014 roku
Santander Art Gallery w Madrycie

Dodaj komentarz