• 2014-02-15

Dziady Mickiewicza według Zadary

15 lutego na scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbędzie się premiera Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary.

„Dziady” Adama Mickiewicza, reż. Michał Zadara (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dziady” Adama Mickiewicza, reż. Michał Zadara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najważniejszą sztuką teatralną w Polsce są Dziady Adama Mickiewicza, które słusznie zyskały miano arcydramatu. To ten utwór ukształtował bez wątpienia nasz patriotyzm, naszą religijność, naszą sferę wartości, nasz stosunek do Innego, naszą odrębność, naszą wyjątkowość – słowem naszą tożsamość. Jego niemal już stuletnia obecność w systemie edukacji odcisnęła trwały ślad na polskiej kulturze.

Prapremierę arcydramatu zrealizował w roku 1901 w Teatrze Miejskim w Krakowie Stanisław Wyspiański. Od tamtej pory na różnych scenach w Polsce przygotowano ponad 100 inscenizacji dzieła Mickiewicza. Wydawałoby się, że zostało ono już wnikliwie przeczytane przez nasze teatry. A jednak nie przerobiliśmy tej lekcji teatralnej, gdyż nikt jeszcze nie wystawił Dziadów w całości, bez skreśleń, tak żeby wybrzmiały wszystkie monologi i dialogi, które napisał Mickiewicz. Stanie się to po raz pierwszy w Teatrze Polskim we Wrocławiu – Dziady Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary zabrzmią w całej pełni. Projekt został podzielony na trzy odsłony: 15 lutego 2014 wystawiona zostanie część I, część II, część IV i Upiór, w 2015 roku – część III, a w 2016 – po raz pierwszy w historii polskiego teatru będzie można zobaczyć całość dramatu Mickiewicza na scenie.

W gruncie rzeczy w roku 2016 odbędzie się właściwa prapremiera Dziadów.

Twórcy spektaklu chcą nawiązać do najlepszej tradycji wystawiania Dziadów Adama Mickiewicza, którą wskazał wybitny reżyser teatralny Konrad Swinarski w latach siedemdziesiątych, zapraszając do udziału w przedstawieniu ubogich i bezdomnych. Dlatego Teatr Polski we Wrocławiu w porozumieniu z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, instytucją dającą wsparcie osobom potrzebującym, oddaje swoje najlepsze miejsca (zwane miejscami dyrektorskimi, przeznaczonymi dla specjalnie honorowanych gości teatru) ludziom, którzy z powodów życiowych, społecznych czy ekonomicznych mają trudność z chodzeniem do teatru.

Arcydramat Mickiewicza powinien być dostępny dla wszystkich Polaków niezależnie od ich sytuacji ekonomicznej. Korzystając ze wsparcia Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, chcielibyśmy zaproponować to, co teatr jako instytucja ma najlepszego do zaoferowania – aktywny udział w kulturze.

Premierze pierwszej odsłony Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary będzie towarzyszyła wystawa zainspirowanych Dziadami prac laureatów trzech edycji ogólnopolskiego Przeglądu Młodej Sztuki Świeża Krew, przygotowana przez Galerię Sztuki Socato. Jak zawsze można ją będzie oglądać w foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego. Wernisaż odbędzie się 15 lutego.

Dziady Adama Mickiewicza
Reżyseria: Michał Zadara
Dramaturgia: Daniel Przastek
Scenografia: Robert Rumas
Kostiumy: Julia Kornacka i Arek Ślesiński
Światło i wideo: Artur Sienicki
Muzyka: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak
Obsada: Monika Bolly, Sylwia Boroń, Anna Ilczuk, Dagmara Mrowiec, Janka Woźnicka, Marta Zięba, Wiesław Cichy, Marian Czerski, Bogusław Danielewski, Jakub Giel, Mariusz Kiljan, Rafał Kronenberger, Cezary Łukaszewicz, Michał Mrozek, Edwin Petrykat, Bartosz Porczyk, Adam Szczyszczaj, Wojciech Ziemiański

Spektakle:

  • 16 lutego 2014 r., godz. 17.00
  • 18 lutego 2014 r., godz. 18.00
  • 19 lutego 2014 r., godz. 18.00
  • 19 marca 2014 r., godz. 17.00
  • 20 marca 2014 r., godz. 17.00
  • 21 marca 2014 r., godz. 17.00

Premiera: 15 lutego 2014 r.
Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego
Teatr Polski
Wrocław

Dodaj komentarz