• 2014-02-15

Adam Pańczuk z Karczebami w Zamościu

Od 20 lutego w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz będzie można oglądać wystawę fotografii Adama Pańczuka pt. Karczeby.

Adam Pańczuk, „Karczeby”, Galeria Fotografii Ratusz w Zamościu, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Pańczuk, „Karczeby”, Galeria Fotografii Ratusz w Zamościu, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tym samym mianem na polesiu i Podlasiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani. Adam Pańczuk przez wiele lat portretował tę niezwykłą więź – pełną szacunku, ale też naznaczoną ciężką pracą. Na wystawie pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś.

Adam Pańczuk pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane upływającymi porami roku, ale też upływem czasu.

Adam Pańczuk (1978) mieszka w Warszawie, pracuje wszędzie gdzie znajdzie ciekawy temat. Studiował na Akademii Ekonomicznej, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Realizując swoje projekty zadaje pytania – wprost, a jednocześnie metaforycznie, o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, ludzi, których spotyka. Był stypendystą Ministerstwa Kultury. Łatwość z jaką posługuje się obrazem, opisuje swoje obserwacje, zaowocowała wielokrotnie prestiżowymi nagrodami – m.in.:

  • 2013 nominacja do the First Photobook of the Year at the Paris Photo-Aperture
  • 2011 Pictures of the Year International, II nagroda w Portrait Series
  • 2009 Magnum Expression Award, I Honorowe wyróżnienie
  • 2009 Grand Press Photo, I miejsce za reportaż w kategorii Ludzie
  • 2009 Sony World Photography Awards, Finalista w kategorii Fine Art Portraiture
  • 2006 National Geographic, I miejsce w kategorii Kultura

Podczas wernisażu będzie można spotkać się z autorem oraz kupić książkę. Karczeby w ubiegłym roku w Paryżu nominowane były do tytułu the First Photobook of the Year, a lista osiągnięć fotografa jest imponująca. Jest to kolejna pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika fotografii.

Organizator: Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne

Adam Pańczuk, Karczeby
Wernisaż: 20 lutego 2014 roku, godz. 16.00
Galeria Fotografii Ratusz w Zamościu

Dodaj komentarz