• 2014-02-14

Oko na Bałkany. Chorwacja w Krakowie

Od 28 lutego do 6 marca w krakowskim kinie Agrafka oraz artkinie Pauza zagości festiwal Oko na Bałkany. Chorwacja.

„Sonia i Byk”, reż. Vlatka Vorkapić, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sonia i Byk”, reż. Vlatka Vorkapić, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po ubiegłorocznym Festiwalu, poświęconym kinematografii Serbii, Oko na Bałkany zaprasza wielbicieli kultury bałkańskiej do Chorwacji.

Oko na Bałkany to przestrzeń współczesnego kina bałkańskiego. Program cyklicznych wydarzeń filmowych, przedstawiających polskiemu widzowi dynamicznie rozwijające się kinematografie w tym kulturowym tyglu.

Bałkany geograficznie to region obejmujący Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Rumunię, Grecję, Chorwację, Czarnogórę oraz Macedonię. To wachlarz państw, bogactwo i różnorodność kultur. Każda odsłona cyklu filmowego Oko na Bałkany ma w założeniu przybliżać kinematografię jednego kraju – tak, by ukazać jego odrębność kulturową i społeczną, a jednocześnie badać ją na tle trendów wspólnych dla całego regionu czy Europy.

Oko na Bałkany. Chorwacja to coś więcej niż ciepłe wspomnienia ze słońcem, winem i muzyką w tle. To niepowtarzalna okazja, by głębiej poznać kraj, z którym Polacy są tak emocjonalnie związani.

W programie mnóstwo chorwackiego kina, filmy fabularne, dokumenty, filmy krótkometrażowe oraz animacje z Zagrzebskiej Szkoły Animacji.

Kinematografia chorwacka jest kinematografią młodą, mimo to niezwykle różnorodną. Chorwaci przyglądają się sobie, swojej historii i światu, a zwłaszcza swojemu w nim miejscu. Większość produkcji koncentruje się na bieżących problemach zwykłych ludzi. Znaczącą rolę odgrywają odniesienia do sytuacji gospodarczej i społecznej. Filmy z Zagrzebskiej Szkoły Animacji dopełnią obraz współczesnej chorwackiej kinematografii.

Oko na Bałkany. Chorwacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oko na Bałkany. Chorwacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oko na Bałkany. Chorwacja
Od 28 lutego do 6 marca 2014 r.
Kino Agrafka, Artkino Pauza
Kraków

Dodaj komentarz