• 2014-02-14

Monika Chlebek o piorunie kulistym i innych historiach w Zderzaku

Od 20 lutego w Galerii Zderzak w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Moniki Chlebek pt. Piorun kulisty i inne historie.

Monika Chlebek, Bez tytułu, kolaż, gwasz, płótno, 32x35, 2013, Galeria Zderzak w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Chlebek, Bez tytułu, kolaż, gwasz, płótno, 32x35, 2013, Galeria Zderzak w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piorun kulisty, zespół obcej ręki, niedźwiedź Wojtek, szaleństwo króla Jerzego, białe karły, historia chudnących szachistów i wiele innych historii… Mikronarracje Moniki Chlebek czerpią tematy z fizyki i astronomii, z historii politycznej i historii obyczaju; mówią o wynalazkach i wynalazcach, zagadkowych wydarzeniach, które do dzisiaj czekają na wyjaśnienie. Które z nich zdarzyły się naprawdę, a które są wytworem wyobraźni artystki? Monika prowadzi nas po cienkiej granicy między tym, co prawdziwe, a tym, co tylko prawdopodobne. Wskazuje na nieoczywistość i nieostateczność rzeczy; pozbawiając je naturalnego środowiska otwiera nas na zdziwienie i na spotkanie z obcością. Podmienia konteksty, bawi się konwencjami, sięga po formy eklektyczne; zadaje zagadki, żartuje z nauki, parodiuje historię i zmyśla, zmyśla na potęgę. Nie ma czegoś takiego jak jedna, uniwersalna prawda o rzeczywistości – zdaje się powtarzać za postmodernistycznymi filozofami. Nie ma już nawet czegoś takiego jak prawda w ogóle. Jest tysiąc różnych prawd, a raczej – możliwości do wyboru. Szukajcie ich, są także na wystawie Piorun kulisty i inne historie.

Monika Chlebek, „Marzenie”, gwasz, kolaż na płótnie, 12x15, 2013, Galeria Zderzak w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Chlebek, „Marzenie”, gwasz, kolaż na płótnie, 12x15, 2013, Galeria Zderzak w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

To trzecia wystawa indywidualna Moniki Chlebek w Galerii Zderzak. W listopadzie 2013 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie obył się indywidualny pokaz pt. Nie-zapamiętanie. Zaraz po nim prace artystki, obok obrazów Dawida Czycza, pokazała warszawska Galeria Wizytująca – wystawa pt. Paramalarstwo. Wydarzeniem będzie planowana na maj 2014 indywidualna ekspozycja prac Moniki Chlebek w Tokio w Galerii YUKI-SIS.

Monika Chlebek – urodziła się w 1986 r. w Krakowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom z malarstwa na krakowskiej ASP w pracowni prof. Leszka Misiaka obroniła w 2011 r. Jeszcze przed dyplomem debiutowała w Zderzaku na zbiorowej wystawie Moon Hostel (2009). Rok później miała swoją pierwszą wystawę indywidualną Złe sny. W 2011 r. pokazała cykl pod tytułem Mrówka kryje się pod ubraniem, do którego Galeria Zderzak wydała unikatowy album pod tym samym tytułem. Jej prace pojawiały się na wystawach m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Tokio czy Wiedniu. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego Promocje 2012.

Monika Chlebek, Piorun kulisty i inne historie
Wernisaż: 19 lutego 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 29 marca 2014 roku
Galeria Zderzak
ul. Floriańska 3, III piętro
Kraków

Dodaj komentarz