• 2014-02-14

Smyczki i muzyka taneczna

Na Wyspach przewiduje się, że będą największą sensacją muzyki tanecznej w 2014 roku. Nazywają się Clean Bandit i niedawno zdobyli szczyt brytyjskiego notowania singli. Dotarła na niego efektowna piosenka Rather Be, do której powstał teledysk.

Clean Bandit (źródło: mat. prasowe)

Clean Bandit (źródło: mat. prasowe)

Clean Bandit to kwartet, który tworzą: Jack Patterson (gitara basowa, saksofon, decki), Luke Patterson (perkusja) oraz grający na instrumentach smyczkowych Grace Chatto (wiolonczela) i Neil Amin-Smith (skrzypce). Clean Bandit prestiżowe magazyny i gazety dostrzegły i wyróżniły to, że zespół ma świeże, ciekawe podejście do, wydawałoby się, dość przewidywalnej muzyki dance, house’u, electropopu, a także klasyki. Numer Rather Be od kilku tygodni nie schodzi z pierwszego miejsca brytyjskiego zestawienia singli i został już sprzedany w ilości blisko 500 000 sztuk w UK, oraz osiągnął ponad milion odsłuchów streamingowych na Wyspach. Instrumentalne partie w piosence wzbogaciła gościnnie swoim charakterystycznym wokalem Jess Glynne, która jest protegowaną samego Bena Drew, czyli Plan B.

Kulisy powstania Rather Be i wideoklipu do kawałka, przybliża Jack:

Linię wokalu napisał Jimmy Napes (Disclosure, Sam Smith, Nile Rodgers) wraz z Nikki B, która pojawia się na naszym wcześniejszym singlu »A&E«. Numer wydaje się dość romantyczny, ale opowiada o japońskiej fance pracującej jako kucharka, która dostaje fioła na punkcie ulubionego wykonawcy, czyli nas, i doznaje halucynacji, w których pojawiamy się my i logo naszego zespołu…

Do tej pory brytyjski kwartet może się pochwalić supportowaniem chociażby Rudimental, Disclosure, alt-J, London Grammar, a obecnie otwierają koncerty samych Basement Jaxx na ich światowej trasie. Grali też na Glastobnury i paru innych znaczących festiwalach. W przerwach muzycy Clean Bandit pracują nad debiutancką płytą, która ma pojawić się wiosną 2014 roku. Jej nieoficjalny tytuł to New Eyes. 

Dodaj komentarz